ایمپلنت

خطرات، پیچیدگی ها و مشکلات ایمپلنت دندان

با هر عمل جراحی، همیشه خطرات و عوارض بالقوه ای برای بیمار و یا موفقیت ایمپلنت دندان وجود دارد. برنامه ریزی دقیق برای اطمینان از سالم بودن بیمار برای انجام جراحی دهان و بهبودی مهم است. درست مثل هر روش جراحی دهان، اختلالات خونریزی ، عفونت ، آلرژی ، شرایط پزشکی موجود و داروهای مصرفی قبل از شروع درمان نیاز به بررسی دقیق دارند.

خوشبختانه، میزان موفقیت کاملاً بالا است. معمولاً نارسایی ها در صورت احتمال غیرمعمول عفونت، شکستگی ایمپلنت دندان، بارگیری بیش از حد ایمپلنت دندان، صدمه به ناحیه اطراف (اعصاب ، رگ های خونی ، دندان) و موقعیت نامناسب دندان یا کیفیت استخوان ضعیف رخ می دهد. برنامه ریزی دقیق با یک جراح واجد شرایط می تواند به جلوگیری از این مشکلات کمک کند. اغلب می توان تلاش دیگری برای جایگزینی ایمپلنت دندان ناموفق پس از گذشت زمان لازم برای بهبودی انجام داد.

آیا جراحی ایمپلنت دندانی دردناک است؟

جراحی ایمپلنت دندان معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می شود و بنابراین، در طول انجام عمل درد نباید احساس شود. پس از رفع بی حسی موضعی ، ناراحتی بعد از جراحی در هر مورد متفاوت خواهد بود. با این حال، به طور کلی، بیشتر افراد احساس ناراحتی مشابه با بعد از کشیدن دندان خواهند داشت.

یک بسته یخ سرد بلافاصله پس از درمان روی پوست ناحیه جراحی قرار می گیرد تا به کاهش تورم کمک کند. این درد به طور معمول با داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن (Advil) یا استامینوفن (Tylenol) قابل کنترل است. جراحی تهاجمی تر ممکن است به داروی مسکن قوی با نسخه و زمان بهبودی نیاز داشته باشد. جدا از داروهای ضد درد، ممکن است برای کمک به بهبودی ناحیه برای چند هفته بعدی آنتی بیوتیک ها و شوینده های دهانی مورد نیاز باشد.

ایمپلنت

مراقبت های ضروری پس از کاشت

ایمپلنت های دندانی خطر ابتلا به بیماری به نام “پری ایمپلنتیت” را دارند که معادل بیماری پریودنتال برای دندان های طبیعی است. پری ایمپلنتیت به التهاب لثه و استخوان اطراف ایمپلنت اشاره دارد. التهاب بافت های اطراف غالباً به دلیل نیروهای بیش از حد جویدن بر روی ایمپلنت یا عفونت باکتریایی است. در صورت عدم درمان، پری ایمپلنتیت می تواند منجر به از دست دادن ایمپلنت شود.

پس از انجام ایمپلنت دندان، مراقبت های روزمره در خانه و پیگیری در مطب دندانپزشکی برای جلوگیری از این بیماری ضروری است. بهداشت دهان و دندان برای ایمپلنت دندان در خانه شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور معمول برای حذف باقی مانده مواد غذایی و پلاک است.

در مطب دندانپزشکی، بافت های نرم و سخت اطراف مورد بررسی قرار می گیرد و از ابزارهای ویژه ای برای از بین بردن رسوبات کلسیفیه سخت تر در اطراف ایمپلنت دندان استفاده می شود. در صورت نیاز، نیروی اکلوزالی تنظیم می شود تا اطمینان حاصل شود که ایمپلنت نیروهای اکلوزالی سنگینی را تحمل نمی کند.

چه پزشكانی در ایمپلنت های دندانی تخصص دارند؟

جراحی ایمپلنت توسط هر دندانپزشک مجاز می تواند انجام شود. به شرطی که این درمان از استاندارد مراقبت پیروی کند و به نفع بیمار باشد. با این حال، از آنجا که ایمپلنت ها از طریق جراحی در استخوان فک قرار می گیرند، متخصصان دندانپزشکی که به طور مرتب جراحی استخوان فک را انجام می دهند، برای جراحی ایمپلنت مناسب تر هستند. جراحان فک و صورت کلیه بیماری ها یا نقایص بافت سخت و نرم را درمان می کنند که شامل کشیدن دندان و جراحی فک است. پریودنتیست ها بیماری ساختارهای اطراف دندان مانند لثه و استخوان فک را درمان می کنند. جراحان دهان و دندان و پریودنتیست ها اغلب در کاشت ایمپلنت دندان تخصص دارند.

هنگامی که ایمپلنت کاملاً در استخوان فک ادغام شد، مرحله بعدی قرار دادن روکش ایمپلنت است. این کار معمولاً توسط دندانپزشک عمومی یا یک متخصص پروتزهای دندانی انجام می شود.

ایمپلنت

هزینه کاشت ایمپلنت

برای تعیین هزینه کاشت ایمپلنت دندان عوامل زیادی باید در نظر گرفته شود. گاهی اوقات به دلیل مشکلاتی مانند عفونت لثه نیاز به درمان‌های جانبی وجود دارد که این هزینه درمان را افزایش می‌دهد. همچنین در صورتی که حجم و تراکم استخوان فک برای پشتیبانی ایمپلنت کافی نباشد، نیاز به پیوند استخوان وجود دارد که هزینه آن جداگانه محاسبه می‌شود. 

 جنس ایمپلنت دندان نقش مهمی در تعیین هزینه درمانی دارد. دفعات مراجعه به دندانپزشک، عکس پرتوی ایکس، پیچیدگی مشکل درمانی، تعداد دندان‌هایی که می‌خواهید جایگزین کنید، تجهیزات مورد استفاده، محل کاشت دندان و تخصص دندانپزشک از جمله عوامل تعیین ‌کننده هزینه کاشت ایمپلنت دندان هستند.

Dental Implants Procedure, Cost, Types, Problems & Safe (medicinenet.com)

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *