روکش دندان

روکش دندان چیست؟

آناتومی دندان را می توان به دو قسمت اساسی ریشه و تاج تقسیم کرد. در فردی با لثه و استخوان سالم ، ریشه دندان توسط لثه و استخوان پوشانده می شود. تاج بخشی از دندان است که در دهان دیده می شود ، بالای خط لثه روی دندانهای پایین و زیر خط لثه روی دندانهای فوقانی است. ترمیم سیمان شده که به طور جزئی یا کاملاً سطح خارجی دندان را می پوشاند ، روکش دندان نامیده می شود.

انواع روکش دندان

آماده سازی روکش: این طرح دندان بعد از تراشیدن دندان است تا فضای کافی برای روکش را فراهم کند. طراحی آماده سازی به موادی که روکش از آن ساخته می شود ، پر شدگی قبلی ، شکستگیها و درمان کانال ریشه بستگی دارد. باید ساختار دندانی به اندازه کافی باشد که روکش بتواند به آن بچسبد.

حاشیه: این لبه روکش است که با سطح آماده شده دندان مطابقت دارد. این باید صاف و بدون شکاف و برآمدگی باشد.

کاسپ ها: این قسمتهای برجسته یک دندان است که ابزار اصلی برای پاره کردن و جویدن غذا است. وقتی یک کاسپ بعلت حفره دار شدن یا شکستگی آسیب دیده باشد ، دندان برای جلوگیری از آسیب بیشتر به روکش نیاز دارد.

روکش پارشیال/اونله: این ترمیمی است که فقط برخی از کاسپ های دندان را می پوشاند نه همه آنها. این ترمیم به عنوان اقدامی محافظه کارانه برای حفظ هرچه بیشتر ساختار دندان انتخاب می شود. وقتی شرایط اجازه می دهد، این نوع ترجیحی ترمیم روکش است.

روکش ونیردندان: روکش های پرسلن پارشیال هستند که فقط لبه جلویی و برنده دندان را می پوشانند. این ترمیم های تمام سرامیکی معمولاً برای تغییر رنگ یا شکل دندان یا افزودن تقارن و تعادل به لبخند ، روی دندان های جلویی قرار می گیرند. از آنجا که گاهی روی دندان های کج قرار می گیرند ، از آنها به عنوان “ارتودنسی فوری” یاد می شود.

روکش موقت: این هنگام انتظار برای ساختن روکش نهایی توسط آزمایشگاه دندانپزشکی ، روی دندان قرار می گیرد. روکش های موقت نباید خیلی طولانی روی دندان بمانند زیرا از مواد ضعیف ساخته شده و با سیمان ضعیف سیمان شده اند. گاهی اوقات ، یک روکش موقت به طور عمدی توسط دندانپزشک برای مدت طولانی باقی می ماند تا اطمینان حاصل شود که بدون درد یا علائم دیگر است.

روکش دندان

چه موقع روکش دندان نیاز است؟

شرایط مختلفی وجود دارد که نیاز به ترمیم دندان با تاج دندان دارد. موارد زیر معمول ترین است:

پرشدگی بزرگ:

وقتی دندان دارای حفره یا شکستگی باشد که نیمی از عرض دندان یا بیشتر را درگیر کند ، باید با روکش پوشانده شود. به این دلیل که دندان باقیمانده در اطراف پرشدگی بزرگ آنقدر ضعیف است که مستعد شکستگی است. بعضی اوقات یک پر کننده بزرگ که مدتی در دهان بوده است نیاز به جایگذاری روکش دارد زیرا دندان علائم استرس و ترک خوردگی اطراف پرشدگی را نشان می دهد.

درمان کانال ریشه:

درمان ریشه دندان باعث حفره دار شدن دندان شده و دندان باقیمانده را مستعد ترک می کند. بنابراین ، دندانی که درمان کانال ریشه شده است تقریباً همیشه باید با روکش سریعاً ترمیم شود تا از شکستگی آن جلوگیری شود.

کاسپ شکسته:

به دلیل ضربه یا پرشدگی بزرگ موجود ، مكرر کاسپها از بین می روند. از آنجایی که کاسپ قسمتی از دندان است که در هنگام جویدن بیشترین استرس را دارد ، لازم است کاملاً پوشیده شود در غیر این صورت دندان یا پر شدگی دچار شکستگی می شود. بعضی اوقات دندان تا استخوان شکسته می شود و جراحی افزایش طول تاج ضروری است. این بدان معناست که استخوان و لثه باید تازیر لبه قسمت شکسته دندان تراش داده شود ، بنابراین می توان حاشیه روکش را بر روی ساختار سالم و قوی دندان قرار داد.

روکش دندان

سندروم دندان ترک خورده:

این وضعیتی است که به موجب آن بیمار در داخل دندان دچار شکستگی می شود که هنگام جویدن باعث درد می شود. جویدن باعث ایجاد استرس روی خطوط شکستگی می شود که باعث می شود احساس شود از هم جدا شده است. روکش دندان را به هم می چسباند و استرس را به طور مساوی در سراسر دندان توزیع می کند. روکش در اکثر موارد درد را از بین می برد. در این شرایط بهتر است روکش موقت را برای مدتی باقی بگذارید تا مطمئن شوید درد از بین رفته و دندان نیازی به درمان کانال ریشه ندارد.

سایش زیاد دندان ها:

اگر شخصی عادت دندان قروچه دارد با گذشت زمان دندان ها کوتاه می شوند. دندان ها همچنین می توانند به دلیل فرسایش اسیدی ناشی از ریفلاکس اسیدهای گوارشی (GERD) ، پرخوری یا رژیم غذایی اسیدی ، فرسوده شوند. بعضی اوقات ، مینای دندان کاملاً فرسوده می شود و دندان های کوچک و نرم بر جای می گذارد. با گذشت زمان تنها راه ترمیم دندان ها به اندازه طبیعی پوشاندن دندان ها با روکش است.

ظاهر نامطلوب دندان ها:

دندان هایی که به دلیل رنگ ، شکل یا فاصله بین دندان ها ظاهر غیر قابل قبولی دارند می توانند با روکش بسیار طبیعی و زیبا به نظر برسند. ونیر های دندانی یک روش بسیار موثر و محافظه کارانه برای تقویت نمای دندان های جلویی است. می توان آنها را بسیار طبیعی نشان داد. حتی گاهی نیازی به آماده سازی یا تراشیدن دندان های موجود نیست.

سایر موارد: روکش را روی ایمپلنتها قرار می دهند تا فضاهای باقی مانده از دندانهای از دست رفته را بازیابی کنند. روش دیگر برای پر کردن این فضاها با بریج های دندانی است. اگر دندان ها لق هستند ، می توان روکش ها را روی چند دندان قرار داد و روی هم پیچید تا ثبات بیشتری داشته باشد.

انواع موجود روکش

روکش ها از آلیاژ طلا ، آلیاژهای فلزی دیگر ، فولاد ضد زنگ ، تمام چینی / تمام سرامیک ، رزین کامپوزیت ، زیرکونیا یا پرسلن در خارج ساخته شده و در داخل با فلز یا زیرکونیا ذوب شده است. گاهی، می توان روکش های سرامیکی را با استفاده از فناوری CAD / CAM با استفاده از بلوک های پرسلن در مطب دندانپزشکی ، بدون نیاز به آزمایشگاه های دندانپزشکی ، انجام داد.

همه انواع روکش دندان دارای مزایا و معایبی است. روکشهای استیل ضد زنگ انواع از قبل ساخته شده هستند که برای پوشاندن دندان های شیری کودکان استفاده می شوند. روکشهای دندانی طلا به طور سنتی از دوام بالاتری برخوردار بوده و برای برداشتن یا تراشیدن دندان نیاز به دندان کمتری است. مزیت اصلی روکش های چینی زیبایی آن است ، در حالی که انواع جدیدی از روکشهای سرامیکی با دوام تر شده اند.

روکش دندان

آیا قراردادن روکش دردناک است؟

دندان با تزریق لیدوکائین یا بی حسی موضعی دیگر بی حس می شود تا در هنگام آماده سازی روکش دردناک نباشد. پس از اتمام عمل و از بین رفتن بی حسی ، بیمار ممکن است با روکش موقتی احساس حسایت یا در اطراف لثه های دندان احساس درد کند. درد بسیار ناچیز است و نباید طولانی مدت باشد.

ملاحظات دوران بارداری

در صورت امکان بهتر است برای به حداقل رساندن استرس مادر و کودک قراردادن روکش تا پس از بارداری به تعویق افتد. در موارد نیاز اورژانسی به روکش می تواند در دوران بارداری هم انجام شود.

روکش دندان چند سال دوام دارد؟

روکش دندان باید به طور متوسط 10 تا 20 سال دوام داشته باشد. روکشها در معرض شکستگی و پوسیدگی قرار دارند ، از این رو لازم است در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در اطراف دندان های روکشدار دقت بیشتری شود تا از نیاز مکرر به تعویض آنها جلوگیری شود.

وقتی روکش های تمام سرامیکی وجود دارد ، استفاده از محافظ دهان برای محافظت از چینی در برابر شکستگی و طولانی شدن عمر روکش ، توصیه می شود.

Dental Crowns: Types, Purpose, Procedure and Cost (medicinenet.com)

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *