عملکرد مغز

در ابتدا عملکرد کلی مغز را به طور خلاصه بیان می کنیم. سپس به بررسی مطالعه ای می پردازیم که قسمت های از مغز را شناسایی می کند که در پردازش اتفاقات خوب و بد نقش دارند.

عملکرد مغز چیست؟

عملکردهای مغز به عنوان بخشی از سیستم عصبی مرکزی، بسیار پیچیده است. این شامل عملکردهای حیاتی مانند تنفس ، تا عملکردهای اساسی مانند خواب یا غذا خوردن نیز می باشد. حتی عملکردهای برتر مانند تفکر ، یادآوری ، استدلال یا گفتگو است. برای انجام هر کار به ظاهر ساده ای ، مغز ما باید هزاران فرایند را انجام دهد . این فرایندها به این منظور صورت می گیرد که مغز اطمینان حاصل کند که کار را به درستی انجام داده است. عملکرد مناسب مغز رمز زندگی سالم است.

عملکردهای اساسی حیاتی توسط قدیمی ترین ساختارهای مغز اندازه گیری می شوند. به عبارت دیگر ، ساختارهای واقع شده در مغز عقب و مغز میانی. با این حال ، عملکردهای برتر مغز ، مانند استدلال و حافظه توسط نیمکره ها و لوب هایی که بخشی از قشر را تشکیل می دهند کنترل می شوند. همچنین مغز توانایی های دارد که با تقویت آن ها می توان وضعیت آن را بهبود ساخت. در این مقاله راه های باهوش شدن را بخوانید.پردازش اتفاقات خوب و بد توسط بخشی از مغز صورت می گیرد که در ادامه به آن اشاره می شود.

کارکردهای شناختی چیست؟

عملکردهای شناختی فرایندهای ذهنی است که به ما امکان می دهد اطلاعاتی را که از محرک های خارجی دریافت کرده ایم، پردازش کنیم. این روند به ما امکان می دهد که جهان را به طور مؤثری درک کنیم.ما دائماً از مغز خود استفاده می کنیم. انجام هر کاری بدون استفاده از حداقل برخی از عملکردهای شناختی غیرممکن است. مثلاً آیا صبحانه می خواهید؟ به فکر شروع کتاب هستید؟ آیا مجبور هستید جایی رانندگی کنید؟ آیا با دوستان خود گفتگوی جالبی دارید؟

عملکردهای اصلی شناختی کدامند؟

اغلب اوقات ، هنگامی که ما در مورد عملکردهای برتر شناختی صحبت می کنیم ، به مهارت های شناختی اشاره می کنیم. از ان ها برای درک و تعامل با جهان استفاده می کنیم. اگرچه گاهی اوقات آنها را به عنوان ایده های جداگانه بررسی می کنیم ، اما باید به یاد داشته باشیم که آن ها همیشه به هم مرتبط هستند. حتی ممکن است که این اطلاعات با هم همپوشانی داشته باشند.

عملکرد مناسب مغز رمز زندگی سالم است.
برای انجام هر کار به ظاهر ساده ای ، مغز ما باید هزاران فرایند را انجام دهد تا اطمینان حاصل کند که کار را به درستی انجام داده ایم.

«محققان مناطق مغزی را که در جستجوی اطلاعات و پردازش اتفاقات خوب وبد نقش دارند را شناسایی می کنند»

اصطلاح عمل پیمایش بی پایان از طریق اخبار بد در شبکه های اجتماعی و خواندن هر خبر نگران کننده ای است که ظاهر می شود. عادتی که متاسفانه به نظر می رسد در طی همه گیری کرونا رایج شده است. از لحاظ زیست شناسی مغز ما ممکن است در این موضوع نقش داشته باشد. محققان دانشکده پزشکی واشنگتن سلولهای خاصی را در مغز شناسایی کرده اند که وقتی فردی در معرض انتخاب قرار می گیرد تا اطلاعات مربوط به یک رویداد منفی ناخواسته را بیاموزد یاآنرا پنهان کند ، فعال می شوند.

این یافته ها، می تواند فرآیندهای زمینه های روانپزشکی مانند وسواس و اضطراب را روشن کند. نیازی به گفتن نیست که چگونه همه ما با غرقاب اطلاعاتی که از ویژگی های زندگی مدرن است کنار می آییم.

مغز افراد برای مقابله با عصر اطلاعات از توانایی کافی برخوردار نیست. مردم دائماً در حال بررسی اخبار هستند و برخی از این بررسی ها کاملاً مفید نیست. اخباری که به دست ما می رسند ممکن است بسیار خوشایند و یا حتی بسیار ناراحت کننده باشند.سبک زندگی مدرن ما می تواند مدارهای مغز ما باشد که طی میلیون ها سال تکامل یافته اند. این تکامل به ما کمک می کند تا در جهانی نامطمئن و همیشه در حال تغییر زنده بمانیم. مغز تمام این اخبار را دریافت می کند و توسط بخشی به تفکیک و پردازش اتفاقات خوب و بد می پردازد.

مطالعات صورت گرفته در خصوص پردازش اتفاقات خوب و بد/:

ایلیا مونوسوف ، دکتر و دانشیار علوم اصاب و جراحی مغز مطالعه ای انجام داد.در سال 2019 ، در حال مطالعه میمون ها ، او و اعضای آزمایشگاه دو منطقه مغزی را شناسایی کردند. این دو بخش در ردیابی عدم اطمینان در مورد وقایع پیش بینی شده مثبت مانند پاداش نقش دارد.. فعالیت در آن مناطق انگیزه میمون ها را برای یافتن اطلاعاتی درباره اتفاقات خوب ممکن برانگیخت.

اما مشخص نبود که آیا مدارهای مشابه در جستجوی اطلاعات در مورد وقایع پیش بینی شده منفی مانند مجازات ها نقش دارند. از این گذشته ، اکثر مردم می خواهند بدانند که مثلاً شرط بندی در یک مسابقه اسب سواری احتمالاً نتیجه زیادی خواهد داد. اما برای اخبار بد چنین انگیزه ای وجود ندارد.

قسمت های مختلف مغز عملکرد های متفاوتی دارند.
قسمت های مختلف مغز وظایف خاص خودشان را دارند.
انجام تحقیقات میدانی برای بررسی رفتار های انسان

در کلینیک ، هنگامی که به برخی از بیماران فرصت می دهید آزمایش ژنتیکی انجام دهند تا بفهمند به بیماری مبتلا هستند یا خیر. برخی از افراد زودتر پیش می روند و آزمایش را انجام می دهند. در حالی که افراد دیگر امتناع می کنند. تا زمان بروز علائم آزمایش شود دکترمونوسوف گفت “پزشکان در برخی افراد رفتار جستجوی اطلاعات و در برخی دیگر از رفتارهای ترسناک مشاهده می کنند.”

بررسی رفتار در میمون ها برای بدست اوردن اطلاعات تکمیلی

برای یافتن مدارهای عصبی مربوط به تصمیم گیری در مورد جستجوی اطلاعات در مورد احتمالات ناخوشایند ، آموزشاتی صورت گرفت. به دو میمون یاد دادند که تشخیص دهند چه چیزی ناخوشایند است. آنها میمون ها را آموزش دادند تا نمادهایی را که نشان می دهد احتمالاً یک باد تحریک کننده در صورت میمون وجود دارند را تشخیص دهند. به عنوان مثال ، ابتدا به میمون ها یک نماد نشان داده شد که به آنها می گوید ممکن است پف در صورت شما ایجاد شود.اما این موضوع را با درجات مختلفی از اطمینان برای وقوع به آن ها آموزش دادند. چند ثانیه پس از نشان دادن نماد اول ، نماد دوم نشان داده شد که عدم اطمینان حیوانات را برطرف می کند. این نمادها به میمون ها یاد داد که پف بوجود می آید یا خیر.

محققان اندازه گیری کردند که آیا حیوانات می خواهند بدانند چه اتفاقی خواهد افتاد. با تماشای سیگنال دوم یا جلوگیری از چشم خود یا در آزمایش های جداگانه ، اجازه دادن به میمون ها از بین نتایج مختلف را انتخاب کنند. این کارها با این منظور که پردازش اتفاقات خوب و بد و جداسازی آن ها از یکدیگر توسط مغز چگونه صورت می گیرد.

نگرش این دو میمون تقریباً مانند مردم نسبت به اخبار بد متفاوت بود: یکی می خواست بداند. دیگری ترجیح داد که این کار را نکند. تفاوت در نگرش آنها نسبت به اخبار ناخوشایند قابل توجه بود. زیرا هنگام خبرهای خوب آنها از همان ذهنیت برخوردار بودند. وقتی به آنها این گزینه داده شد كه آیا می خواهند چیزی را كه دوست دارند دریافت كنند ، هر دو به طور مداوم تصمیم گرفتند كه این موضوع را بفهمند.

نظر دانشمندان درباره پردازش اتفاقات خوب و بد توسط بخشی از مغز

یک مربی در علوم اعصاب گفت: “ما دریافتیم که نگرش نسبت به جستجوی اطلاعات در مورد رویدادهای منفی می تواند هر دو جهت باشد. حتی بین حیواناتی که نگرش یکسانی نسبت به وقایع مثبت پاداش دارند. برای ما ، این نشانه به این معنی بود که این دو نگرش ممکن است توسط فرایندهای عصبی مختلف هدایت شوند.”

با اندازه گیری دقیق فعالیت عصبی در مغز محققان یک منطقه مغزی به نام قشر قدامی انقباض قدامی را شناسایی کردند. این منطقه اطلاعات مربوط به نگرش نسبت به احتمالات خوب و بد را به طور جداگانه رمزگذاری می کند. آنها قشر جلوی پیشانی شکمی را یافتند که شامل سلولهای منفرد است که فعالیت آنها نگرشهای کلی میمون ها را منعکس می کند.

شناخت مدارهای عصبی زمینه ای عدم قطعیت ، گامی به سوی درمان های بهتر برای افرادی است که دچار بیماری هایی مانند اضطراب و وسواس هستند که ناتوانی در تحمل عدم قطعیت را شامل می شود. بنابراین این شناسایی گامی مهم در درمان بیماری های وسواس و اضطراب برداشت.

مغز عملکردهای منحصر به فردی دارد.

نتایج مطالعه

با انجام دادن این مطالعه، دانشمندان بخش هایی از مغز را شناسایی کردند که در پذیرفتن اتفاقات خوب و بدی که برای ما رخ می دهد، نقش دارند. این قسمت ها تفاوت های میان وقایع خوشایند و ناخوشایند را در مغز پردازش می کند. اگر تشخیص داده شد، اتفاقی خوب در راه است انگیزه ای در او بوجود می آید و او را برای رسیدن به آن بی قرار می کند. اما اگر تشخیص داده شد اتفاق بدی در راه است افراد با توجه به شخصیتی که دارند یا میخواهند با آن ها مقابله کنند و یا از بروز آن هراس دارند.

مغز یک اندام بسیار فوق العاده در بدن انسان است که علاوه بر نقشی که در ایفای اعمال حیاتی دارد، در خصوص رفتارهای شگفت انگیز انسان نیز نقش ایفا میکند.پردازش اتفاقات خوب و بد و تفکیک آن ها از یکدیگر از جمله فعالیت های مغز است. همچنین بروز رفتار های متفاوت در زمان مواجهه از رفتار های شگفت انگیز انسان است.

مغز در بروز رفتارهای شگفت انگیز نقش دارد.
مغز رفتار های شگفت انگیزی را در زمان های مختلف از خود نشان می دهد.

اهمیت مطالعه

مونوسوف گفت: “ما این مطالعه را شروع کردیم زیرا می خواستیم بدانیم که مغز چگونه اشتیاق ما را مشخص می کند تا بداند آینده ما برای ما چه چیزی ذخیره می کند.ما در دنیایی زندگی می کنیم که مغز ما برای آن تکامل نیافته است. در دسترس بودن مداوم اطلاعات یک چالش جدید برای مقابله با ما است. من فکر می کنم درک مکانیسم های جستجوی اطلاعات برای جامعه و سلامت روان بسیار مهم است. “همکاران نویسنده ، برومبرگ-مارتین ، دانشمند ارشد در این مطالعه کمک کردند. آزمایشگاه مونوسوف و لوکاس ترامبایولی ، دکترای دانشکده پزشکی هاروارد ، برای امکان پذیر ساختن این مطالعه در تجزیه و تحلیل داده های عصبی و آناتومیکی شرکت کردند.

منابع:

doi.org/10.1016/j.neuron.2021.05.013.

https://www.cognifit.com/brain-functions

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *