آلزایمر و میزان تحصبلات

آلزایمر بیماری تخریب کننده سلول های بافت خاکستری مغز است که موجب از بین رفتن سلول های خاکستری مغز میشود.

از یاد بردن مکان، اشیاء، فراموش کردن اشخاص و اسم انها، گم کردن کلمات و پرسیدن سؤالات مکرر که به تدریج به صورت ایراد در قضاوت، استدلال نمودن، اشکال در شمارش دیده می شود. با پیشروی تخریب آلزایمر به سمت عقب مغز بیمار حتی خاطرات ارزشمندش را از یاد برده و به مرور بیماری حرکت و تنفس را درگیر نموده و قلب را از کار می اندازد.

راه های تشخیص این بیماری شرح حال و بسیاری ازتست های ارزیابی شناختی و مصاحبه بالینی، ام ار ای و Brain spect است. معمولا بیماران آلزایمری در خطر عفونت، سوء تغذیه، صدمات بدنی میباشند.

همیشه آموزش و پرورش یک عامل امیدوار کننده در نظر گرفته می شد که می تواند به طور فعال خطر زوال عقل یا همان آلزایمر را کاهش دهد. و در واقع یک همبستگی وجود دارد: آلزایمر و بیماری های مشابه بیشتر از فارغ التحصیلان دانشگاهی افراد با سطح تحصیلات پایین را تحت تأثیر قرار می دهند. اما آیا واقعاً خود آموزش است که اثر محافظتی دارد؟

لزوماً اینگونه نیست ، طبق تحقیقات گروهی از محققین زیر نظر مارتین کارلسون که بر روی دانش آموزان مدارس سوئد صورت گرفت نتایج زیر به دست آمد .

آن ها به این نتیجه رسیدند که گرچه در کسایی که میزان سال های تحصیل آن ها زیاد است در پیری به میزان 7 درصد نسبت به سایرین کمتر دچار آلزایمر میشود ولی دلیل این امر خود میزان تحصیل نیست بلکه عواملی است که باعث می شود فرد مدت زیادی را به تحصیل بگذارند . صرف نظر از هوش ، شخصیت ، محیط اجتماعی یا سایر عواملی که به طور معمول در تصمیم گیری در مورد مدت تحصیل تأثیر می گذارد اجباری بودن میزان تحصیل نیز بر این امر تاثیر میگذارد .

شرایط مالی مناسب ، هوش بالا و …. عوامل در دید اجتماعی باعث تحصیل شده و این باعث می شود این افراد کمتر دچار زوال عقل شوند .

منبع : news-medical

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *