دندان درد پس از پر کردن

وقتی فردی پوسیدگی در دندان خود دارد ، دندانپزشک احتمالاً پر کردن دندان را توصیه می کند. پرکردگی ها بی خطر و موثر هستند ، اما برخی از افراد ممکن است احساس حساسیت یا درد دندان پس از پر کردن کنند.

بیشتر اوقات ، این حساسیت طبیعی است و طی چند روز یا چند هفته برطرف می شود. در صورت داشتن درد شدید یا احساس ناراحتی با سایر علائم مانند تب ، قرمزی یا تورم ، فرد باید فوراً با دندانپزشک خود تماس بگیرد.

در این مقاله ، دلایلی که ممکن است فرد بعد از پر کردن دندان حساسیت داشته باشد ، نحوه درمان آن و زمان مراجعه به پزشک یا دندانپزشک را بررسی می کنیم. ما همچنین به بررسی سایر علل احتمالی حساسیت دندان می پردازیم.

پس از پر کردن دندان چه انتظاری باید داشته باشم؟

دندانپزشک اطراف دندان آسیب دیده را بی حس می کند. پرکردن یک عمل دندانپزشکی است که شامل حذف هرگونه پوسیدگی دندان و سپس پر کردن فضا با مواد جدید است. پس از تزریق ماده بی حس کننده اطراف دندان ، دندانپزشک، پوسیدگی دندان را حذف می کند ، سپس فضا را با طلا ، آمالگام نقره ، کامپوزیت یا پرسلن پر می کنند.

تا چند ساعت پس از پرکردن ، صورت فرد ممکن است هنوز احساس بی حسی ، خارش یا ورم کند. ممکن است در خوردن ، بلع ، گفتگو یا حرکت دادن صورت خود مشکل داشته باشند. گاهی اوقات ، دندانپزشکان توصیه می کنند که افراد چند ساعت از خوردن و آشامیدن خودداری کنند ، زیرا این امر ممکن است باعث شود فرد به طور تصادفی زبان یا گونه خود را گاز بگیرد. هنگامی که عامل بی حسی از بین رفت ، این احساسات از بین می روند.

اما ، در روزها و هفته های بعدی ، فرد ممکن است احساسات جدیدی را با پر کردگی جدید حس کند. حساسیت در دندان پر شده یا در اطراف آن یکی از شایع ترین موارد در این مدت است.

دندان درد پس از پر کردن

حساسیت بعد از پر شدن چه حسی دارد؟

هنگامی که فردی دندان حساس دارد ، ممکن است متوجه شود که عوامل محرک خاصی باعث ایجاد احساس موقتی و ناراحتی در دندان پر شده یا اطرافش می شود. ممکن است مانند یک شوک از سرما یا درد ناگهانی احساس شود که به سرعت ایجاد شده و از بین می رود.

عواملی که می توانند حساسیت دندان را پس از پر کردن تحریک کنند عبارتند از:

غذاها یا نوشیدنی های سرد مانند بستنی ، یا نوشیدنی های همراه با یخ

نوشیدنی های گرم ، مانند قهوه یا چای

برخورد هوا با دندان ، مانند تنفس از طریق دهان ، که ممکن است با هوای سرد بدتر شود.

غذاهای شیرین ، مانند آب نبات

غذاها و نوشیدنی های اسیدی ، از جمله میوه

قهوه

جویدن غذا

دندان درد پس از پر کردن

چرا پر کردن دندان باعث حساسیت دندان می شود؟

مقداری حساسیت بعد از پر شدن دندان طبیعی و موقتی است. با این حال ، گاهی اوقات ، حساسیت پس از پر کردن به دلایل دیگری است که نیاز به درمان یا ترمیم دارد. در زیر ، دلایل احتمالی این علامت و زمان مراجعه به دندانپزشک را بیان می کنیم.

عصب تحریک شده

بهبودی عصب داخل دندان ممکن است چند روز طول بکشد. حساسیت کوتاه مدت دندان بعد از پر کردن معمولاً به این دلیل رخ می دهد که روش پر کردن باعث تشدید یا ایجاد التهاب در عصب داخل دندان می شود. معمولاً لایه های خارجی دندان – مینا و سمان – از عصب در برابر قرار گرفتن در معرض محافظت می کنند. اما پر کردن ها ، به خصوص موارد عمیق ، می توانند به انتهای عصب نزدیک شده و باعث تحریک و احساسات ناراحت کننده شوند. با بهبود عصب ، حساسیت از بین می رود. این ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد.

هنگامی که عصب کاملاً بهبود یافت ، فرد نباید هیچ تفاوتی بین دندان پر شده و دندان های دیگر احساس کند.

همردیف نبودن سطح جونده دندان پرشده با سایر دندان ها

یک دندانپزشک باید اطمینان حاصل کند که پر شدن دندان با دندانهای دیگر در دهان تطابق دارد. اگر پرکردگی خیلی بلند باشد ، با جویدن فرد می تواند فشار بیشتری ایجاد کند. این می تواند باعث درد و حساسیت شود که اغلب شدیدتر از حساسیت طبیعی پس از پر کردن است.

کاملاً طبیعی است که فرد هنگام جویدن در روزهای بعد از عمل کمی حساسیت جزئی را تجربه کند. به طور معمول ، جویدن طی چند هفته خودبخود اصلاح می شود. با این حال ، اگر فردی حساسیت شدیدی را تجربه کرد ، یا در خوردن غذا یا روی هم گذاشتن دندانها مشکل داشت ، باید از دندانپزشک خود بخواهد که دندانش را بررسی کند. دندانپزشک ممکن است تصمیم بگیرد که برای رفع ناراحتی ، سطح پرشدگی را صاف کند.

پالپیت

پالپیت التهاب پالپ در اعماق دندان است. این می تواند باعث حساسیت و درد دندان پس از پر کردن شود. پالپیت به طور منظم با پر شدن جزئی رخ نمی دهد ، اما ممکن است در موارد زیر اتفاق بیفتد:

1-دندان دچار تروما شده است ، مانند تصادفی که منجر به ترک یا شکستگی دندان شده است

3- حفره پوسیدگی بسیار عمیق بوده و به لایه پالپ داخلی رسیده است.

دو نوع پالپیت وجود دارد:

پالپیت برگشت پذیر: به التهاب خفیف اشاره دارد که در آن پالپ سالم می ماند و دندان به خودی خود بهبود می یابد.

پالپیت برگشت ناپذیر: زمانی است که عصبی آسیب دیده باشد که شروع به نابودی می کند ، در این صورت فرد برای نجات دندان به درمان کانال ریشه احتیاج دارد.

چگونه درد دندان پس از پر کردن را درمان کنیم ؟

هنگامی که فردی حساسیت طبیعی را پس از پرکردن دندان تجربه می کند ، ممکن است دندانپزشک به وی توصیه کند از خمیر دندان حساسیت زدا استفاده کند. این محصولات حاوی ماده ای به نام نیترات پتاسیم هستند که به جلوگیری از رسیدن درد سطح دندان به انتهای عصب داخل آن کمک می کند. این محصولات بلافاصله کار نمی کنند ، اما اگر فرد دو بار در روز از خمیردندان استفاده کند ، باید ظرف چند روز متوجه تسکین شود.

همچنین ممکن است فردی برای کمک به تسکین حساسیت دندان روش های زیر را در خانه امتحان کند:

مسکن های بدون نسخه ، مانند استامینوفن یا ایبوپروفن.

پماد بی حسی موضعی که برای دهان طراحی شده است.

مسواکی با برچسب دندان های حساس. این مسواک ها نسبت به مسواک های استاندارد نرم تر هستند و در مینای دندان سخت گیر کمتری خواهند داشت. با ضربه های آرام و دایره ای شکل روی دندان ها و لثه ها مسواک بزنید. از مسواک زدن به جلو و عقب یا فشار دادن مسواک بر روی دندان ها خودداری کنید.

نخ دندان را یک بار در روز استفاده کنید.

توجه داشته باشید که کدام غذاها یا نوشیدنی ها باعث حساسیت می شوند و در صورت امکان از مصرف آنها خودداری کنید.

از خمیر دندان و محصولات سفیدکننده خودداری كنید ، كه این امر باعث بدتر شدن حساسیت می شود.

دهان را پس از مصرف غذاهای اسیدی یا نوشیدنی مانند قهوه و میوه با آب بشویید. غذاها و نوشیدنی های اسیدی می توانند مینای دندان را از بین ببرند.

از مسواک زدن بلافاصله پس از خوردن غذاهای اسیدی خودداری کنید ، زیرا ممکن است مینای دندان بیشتری از بین برود.

اگر در روزهای بعد از پر کردن حساسیت دندان بهبود پیدا نکرد ، با دندانپزشک صحبت کنید. ضروری است که دندانپزشک سایر علل احتمالی حساسیت را که ممکن است به پر کردن مربوط نباشد رد کند.

درمان دندان درد پس از پر کردن

چه چیز دیگری می تواند باعث درد دندان پس از پر کردن شود؟

بعضی اوقات ممکن است دندان به دلایلی غیر از روش پر کردن حساس باشد. اگر این حساسیت بعداً ایجاد شود ، مثلاً طی چند هفته یا چند ماه بعد از انجام یک عمل دندانپزشکی ، این می تواند به دلیل یکی از موارد زیر باشد:

آبسه دندان

آبسه دندان عفونت در عصب دندان است. پوسیدگی بسیار عمیق ، بیماری لثه یا ترک دندان معمولاً باعث آبسه می شود.

علائم آبسه دندان شامل موارد زیر است:

دندان درد شدید

حساسیت و قرمزی روی لثه ها

طعم بد دهان

تب

آبسه دندان نیاز به مراقبت پزشکی دارد. فردی که این علائم را مشاهده می کند باید سریعاً به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کند.

پرشدگی های قدیمی شل و یا شکسته

به طور کلی سالها دوام دارد اما برای همیشه دوام ندارد. اگر پرکردگی قدیمی سست شود یا شکسته شود ، با نزدیک شدن به عصب دندان باعث ایجاد حساسیت و درد می شود.

بیماری لثه

اگر در هنگام استفاده از نخ دندان لثه خونریزی کند ، ممکن است نشانه ای از بیماری لثه باشد. بیماری پریودنتال یا بیماری لثه می تواند باعث حساسیت دندان شود. دلیل آن این است که باعث عقب رفتن لثه یا دور شدن آن از دندان می شود. این بخشی از دندان را در نزدیکی ریشه در معرض دید قرار می دهد و می تواند باعث حساسیت آن شود. ریشه دندان مینای دندان را ندارد تا از آن محافظت کند.

علائم دیگر بیماری لثه عبارتند از:

لثه قرمز یا خونریزی ، به خصوص هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن

لثه هایی که ظاهری متفاوت از معمول دارند.

دندان هایی که به نظر می رسد در حال جدا شدن هستند.

لق شدن دندان در بزرگسالان

زخم یا چرک در دهان

بیماری لثه اغلب در مراحل اولیه خود هیچ علائمی ایجاد نمی کند. به همین دلیل مهم است که افراد به طور مرتب به دندانپزشک خود مراجعه کنند تا مشکلات را قبل از جدی شدن بررسی کنند. (برای اطلاعات بیشتر به مقاله بیماری لثه مراجعه کنید.)

چه موقع به دندانپزشک مراجعه کنید؟

اگر دندان در روزهای پس از پر کردن حساسیت کمی دارد ، نباید نگران شوید. استفاده از داروهای خانگی و خمیردندان حساسیت زدا باید به رفع ناراحتی کمک کند. اگر حساسیت بدتر شود ، غذا خوردن برای او مشکل شود یا علائم دیگری مانند دندان درد یا تب را داشته باشد ، فرد باید فوراً به دندانپزشک مراجعه کند.

نتیجه گیری

پرکردن روشی ایمن و موثر برای درمان پوسیدگی های دندانی است. بیشتر پر کردن ها سالها دوام دارند. مراقبت خوب از دندان ها با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه و همچنین معاینات منظم دندانپزشکی ، می تواند از ایجاد پوسیدگی های بعدی جلوگیری کند. برخی از حساسیت ها پس از پر کردن دندان طبیعی است. اما ، برای حساسیت یا درد شدید یا اگر مشکلات دیگری مانند تب یا قرمزی ایجاد شده است به دندانپزشک مراجعه کنید.

Tooth sensitivity after a filling: What is normal? (medicalnewstoday.com)

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *