خشکی پوست

مقدمه:

خشکی پوست یک شکایت رایج به ویژه در میان زنان مسن است. خارش و خشکی پوست معمولاً در زمستان بدترین حالت را دارد. هوای بیش از حد گرم داخل خانه ممکن است از دیگر دلایل ایجاد این عارضه باشد. همچنین، غدد چربی و عرق شما با افزایش سن کمتر فعال می شوند و این موضوع سبب می شود، مرطوب نگه داشتن پوست سخت تر شود. یکی از راه‌حل‌های ساده نوشیدن مایعات زیاد است که به بهبودی پوست و بازگشت سریع‌تر آن کمک می‌کند. پوست خشک، پوستی است که در لایه بیرونی خود رطوبت ندارد. در صورت عدم درمان، پوست می تواند ترک خورده و عفونی شود. مرطوب نگه داشتن پوست خشک مهم است، اما برخی از درمان های خریداری شده در فروشگاه می توانند گران یا بی اثر باشند.

گیاهان دارویی مؤثری برای درمان بیماری های پوستی وجود دارد؛ برای آشنایی با آنها این مقاله را بخوانید.

در ادامه به بررسی درمان های خانگی برای پوست های خشک می پردازیم و به شواهد علمی پشت این ادعاها اشاره می کنیم.

درمان های خانگی برای پوست خشک

درمان های خانگی مختلفی وجود دارد که افراد می توانند برای از بین بردن خشکی پوست از آنها استفاده کنند. بسیاری از درمان های زیر را می توان به عنوان مرطوب کننده استفاده کرد مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد. بهترین راه برای استفاده از مرطوب کننده این است که بعد از حمام آن را به مقدار زیاد روی پوست مرطوب بمالید و بگذارید خیس بخورد.

1. روغن تخمه آفتابگردان

یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که روغن دانه آفتابگردان هنگامی که به عنوان مرطوب کننده روی بازوهای شرکت کننده استفاده می شود، خشکی را بهبود می بخشد. همین مطالعه نشان داد که روغن زیتون در واقع به لایه محافظتی پوست آسیب رسانده است، که نشان می دهد همه روغن های طبیعی برای استفاده به عنوان مرطوب کننده مناسب نیستند.

2. روغن نارگیل

روغن طبیعی دیگری که برای درمان خشکی پوست به خوبی عمل می کند، روغن نارگیل است. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که روغن نارگیل به اندازه ژله نفتی(وازلین) برای درمان این عارضه ایمن و موثر است. مشخص شد که این مرطوب کننده، به طور قابل توجهی آبرسانی پوست را بهبود می بخشد و تعداد لیپیدها (چربی ها) روی سطح پوست را افزایش می دهد. روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب اشباع شده است که دارای خواص نرم کنندگی هستند. نرم کننده، روغنی است که با پر کردن شکاف های موجود در پوست به عنوان مرطوب کننده عمل می کند و آن را صاف می کند.

3. حمام بلغور جو دوسر

بلغور جو دوسر یکی دیگر از مواد طبیعی است که می تواند به درمان خشکی کمک کند. افزودن پودر بلغور جو دوسر به حمام یا استفاده از کرم های حاوی جو دوسر ممکن است به رفع خشکی پوست کمک کند. یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که عصاره بلغور جو دوسر دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که نشان می دهد می تواند به درمان این عارضه کمک کند.

حمام جو دوسر باعث بهبود خشکی پوست می شود.
حمام جو دو سر یا استفاده از صابون آن برای بهبود خشکی پوست مفید می باشد.

4. نوشیدن شیر

شیر می تواند خشکی پوست را تسکین دهد. تحقیقات انجام شده در سال 2015 نشان می دهد که رژیم غذایی حاوی شیر می تواند این عارضه را بهبود بخشد.این مطالعه نشان داد که چربی موجود در شیر به نام فسفولیپید، وقتی به رژیم غذایی موش اضافه شود، سد پوستی را در موش ها بهبود می بخشد. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا ببینیم آیا نوشیدن شیر همان تأثیر را روی پوست انسان دارد یا خیر.

نوشیدن شیر و سلامت پوست
نوشیدن شیر باعث سلامت پوست می شود.

5. عسل و بهبودی خشکی پوست

یک منبع تحقیقاتی در سال 2012 اشاره می کند که برخی از مطالعات نشان داده اند که عسل برای بسیاری از انواع بیماری های پوستی مفید است. عسل ممکن است به عنوان یک درمان خانگی برای از بین بردن خشکی پوست استفاده شود.

عسل و رفع خشکی پوست

6. وازلین

ژله پترولیوم که به وازلین معروف است، سال‌ها به عنوان مرطوب‌کننده استفاده می‌شود. سد پوستی در افراد مسن پس از استفاده از وازلین بهبود یافته است. این یافته از استفاده از این ماده برای درمان خشکی پوست، به ویژه زمانی که ناشی از افزایش سن باشد، حمایت می کند.

وازلین و خشکی پوست
استفاده از وازلین برای بهبود عارضه های پوستی مناسب است.

  7. آلوئه ورا و کاهش اثرات خشکی پوست

بر اساس یک مطالعه در سال 2003، ژل آلوئه ورا ممکن است به تسکین این عارضه کمک کند. افرادی که پوست خشکی روی دست ها یا پاهای خود دارند می توانند از ژل آلوئه ورا استفاده کنند و ناحیه آسیب دیده را با جوراب یا دستکش بپوشانند. افراد ممکن است ترجیح دهند این کار را قبل از رفتن به رختخواب انجام دهند و ژل را تمام شب روی پوست بگذارند. اگر پوست خشک در ناحیه دیگری از بدن است، استفاده از ژل آلوئه ورا به طور آزادانه و اجازه دادن به آن برای خیساندن ممکن است اثر مشابهی داشته باشد.

آلوئه ورا به رفع خشکی پوست کمک می کند.

راه های جلوگیری از ابتلا به خشکی پوست

مرطوب کردن منظم پس از شستشو ممکن است به جلوگیری از آن کمک کند. استفاده منظم از نرم کننده ها و مرطوب کننده ها بعد از حمام به جلوگیری از این عارضه کمک می کند. افراد همچنین می توانند با اجتناب از مواردی که ممکن است باعث خشکی یا تحریک شوند از خشکی پوست جلوگیری کنند، از جمله:

 • خاراندن پوستشان
 • تهویه مطبوع بیش از حد
 • اصلاح با تیغ بلانت یا بدون ژل اصلاح
 • حمام کردن یا دوش گرفتن زیاد
 • مالش بیش از حد پوست هنگام خشک کردن حوله
 • حمام کردن یا دوش گرفتن در آبی که خیلی گرم است
 • استفاده از لوسیون های حاوی الکل
 • پوشیدن لباس هایی که پوست را دچار آسیب می کند
 • تماس مکرر با مواد شوینده
 • نشستن زیر گرمای مستقیم بخاری یا آتش
 • بیرون ماندن در شرایط باد بدون پوشاندن پوست

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر عوامل محیطی یا پیری دلیل خشکی نباشد، ممکن است فرد به بیماری پوستی زمینه ای مبتلا باشد. فردی که مشکوک به این موضوع باشد، باید با پزشک صحبت کند. اگر داروهای خانگی و مرطوب‌کننده‌های خریداری‌شده در فروشگاه علائم این عارضه را کاهش نمی‌دهند، ممکن است فرد بخواهد در مورد درمان‌های بدون نسخه با یک داروساز صحبت کند. مرطوب نگه داشتن پوست و درمان آن در اسرع وقت بسیار مهم است. در صورت عدم درمان، خشکی پوست می تواند منجر به موارد زیر شود:

تکه های قرمز

خون ریزی

عفونت باکتریایی

قرمزی، تورم یا چرک ممکن است نشان دهنده عفونت باکتریایی باشد. اگر فردی مشکوک به عفونت پوست خود باشد، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند.

https://www.webmd.com/

https://www.medicalnewstoday.com/

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *