کارشناسان علائم COVID-19 را که برای چند ماه به طول می انجامد ، به عنوان “COVID-19 طولانی مدت” یا “COVID-19 طولانی” ذکر می کنند. اکثر کودکانی که به COVID-19 مبتلا می شوند یا هیچ علامتی ندارند یا علائم جزئی دارند که فقط برای مدت کوتاهی دوام می آورند.

در تحقیقی که توسط Lancet منتشر شد ، از هر 20 کودک مثبت 1 نفر ، دارای عوارض جانبی COVID-19 بودند که بیش از 4 هفته طول کشید. در 8 هفته ، به نظر می رسید بیشتر علائم خود گزارش شده در کودکان کاهش می یابد. یک مطالعه کمی بزرگتر که در مجله انجمن پزشکی آمریکا گزارش شد ، نشان داد که از هر 25 کودک 1 نفر حداقل یک علامت را گزارش می دهند که بیش از 12 هفته طول می کشد.

ما به مطالعات بیشتری در مورد علائم طولانی مدت COVID-19 در کودکان واکسینه و بدون واکسیناسیون نیاز داریم تا بتوان نتیجه گیری قطعی گرفت. بر اساس آنچه ما در حال حاضر می دانیم ، بعید است که فرزند شما این بیماری طولانی مدت را داشته باشد. اما هنوز هم مهم است که بفهمیم چگونه می تواند بر آنها تأثیر بگذارد.

چه عواملی باعث COVID-19 طولانی می شود؟

کارشناسان هنوز نمی دانند چه چیزی باعث می شود برخی از کودکان علائم کووید -19 طولانی مدت داشته باشند. در حالی که واضح است که برخی عوامل خطر (مانند چاقی و سایر بیماریهای زمینه ای) ممکن است فردی را در معرض بیماری جدی ناشی از COVID-19 قرار دهند ، اما هیچ ارتباط روشنی بین این شرایط و علائم طولانی مدت COVID-19 وجود ندارد. علائم طولانی مدت COVID-19 هنوز می تواند در کودکانی رخ دهد که علائم COVID-19 خفیف یا بدون علائم داشتند.

علائم طولانی COVID-19 در کودکان

فرزند شما ممکن است پس از یک مورد COVID-19 عوارض جانبی مختلفی داشته باشد. متخصصان کالج کینگ لندن از داده های سرپرست 1734 کودک 5 تا 17 ساله برای ردیابی شایع ترین علائم بلند مدت در کودکان استفاده کردند. از سپتامبر 2020 تا فوریه 2021 ، شایع ترین علائم شامل موارد زیر است:

 • خستگی (55)
 • تب در کودکان 5 تا 11 ساله (43.7)
 • سردرد (62.2)
 • گلو درد در کودکان 12 تا 17 ساله (51)

از بین کودکان در این مطالعه ، 37 نفر برای مراقبت به بیمارستان مراجعه کردند ، اما داده ها هیچ مورد فوتی را ذکر نکردند. همچنین متخصصان دریافتند که کودکان بزرگتر (12 تا 17 ساله) بیشتر از کودکان کوچکتر (5 تا 11 ساله) علائم طولانی کووید -19 دارند.کودکان ممکن است علائم COVID-19 طولانی مدت دیگری داشته باشند ، مانند:

 • “مه مغزی” یا مشکل در تفکر یا تمرکز
 • درد قفسه سینه
 • سرفه کردن
 • افسردگی یا اضطراب
 • تپش قلب
 • درد مفاصل یا ماهیچه ها
 • سبکی سر هنگام ایستادن
 • از دست دادن بو یا مزه
 • مشکل در تنفس

علائم خاص فرزند شما ممکن است به شدت بیماری او بستگی داشته باشد. اگر آنها در بخش مراقبت های ویژه (ICU) یا در دستگاه تنفس مصنوعی بودند ، احتمالاً دارای عضلات ضعیف ، خستگی ، ضربان قلب سریع و مه مغزی هستند. همه اینها عوارض جانبی شایع در افرادی است که در ICU بوده اند.

شرایط مشابه
علائم طولانی مدت COVID-19 ممکن است مشابه به نظر برسند یا با سایر بیماری ها همپوشانی داشته باشند:

سندرم خستگی مزمن (انسفالومیلیت میالژیک). این بیماری هیچ دلیل شناخته شده ای ندارد اما ممکن است شبیه علائم طولانی مدت COVID-19 باشد. سندرم خستگی مزمن می تواند باعث سبکی سر شدید ، خستگی ، مه مغزی یا چیزی به نام “ضعف پس از تمرین” (PEM) شود.PEM می تواند پس از انجام فعالیت بدنی یا روانی فرزند شما بیش از آنچه که قبلاً انجام داده است ، رخ دهد. پس از آن ، ممکن است احساس خستگی مفرط ، سردرد یا حساسیت به نور و صدا برای روزها داشته باشند.

عدم تحمل ارتوستاتیک . افراد مبتلا به کووید -19 طولانی مدت ، به ویژه کودکان ، ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. عدم تحمل ارتوستاتیک می تواند باعث شود که کودک شما هنگام نشستن یا ایستادن بیش از چند دقیقه احساس سبکی ، ضعف ، سرگیجه یا بیهوشی کند. این به دلیل کاهش جریان خون در مغز آنها اتفاق می افتد.

با این شرایط ، ممکن است فرزند شما مانند قبل انرژی نداشته باشد. ممکن است لازم باشد هنگام دوش گرفتن بنشینند یا بعد از انجام برخی فعالیتها دراز بکشند.

آنچه می توانید برای محافظت از فرزند خود انجام دهید

از آنجا که محققان اطلاعات زیادی در مورد علل و درمان COVID-19 طولانی مدت ندارند ، ممکن است یافتن راه حل برای علائم فرزند شما دشوار باشد. آزمایش خون و اسکن معمولاً پاسخ های زیادی ارائه نمی دهد.

اما خوشبختانه ، احتمال اینکه کودکان COVID-19 را به یکدیگر منتقل کنند وجود ندارد. به طور کلی ، به احتمال زیاد فرزند شما با علائم شدید طولانی مدت روبرو نمی شود.

اگر فکر می کنید ممکن است این عوارض جانبی را داشته باشند ، بهتر است بلافاصله با پزشک متخصص اطفال خود تماس بگیرید. بسیاری از بیمارستان های ایالات متحده کلینیک های مراقبت پس از COVID را برای درمان علائم طولانی مدت ایجاد کرده اند که در صورت لزوم ، پزشک می تواند به آن هاکمک کند تا یکی از آنها را برای فرزند خود پیدا کنند.

www.webmd.com

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *