سلامت جهانی و کرونا

مقدمه

ظهور ویروس کرونا(COVID-19)، که ناشی از عفونت ناشی از سندرم حاد تنفسی است که قبلاً ناشناخته بوده است ، اقتصاد را ویران کرده و چالش های بی سابقه ای را برای مراقبت های بهداشتی و سیستم های غذایی در سراسر کشور ایجاد کرده است.در سطح جهان ، به میلیاردها نفر دستور داده شده است که در خانه بمانند ، در حالی که تقریباً سه میلیون نفر جان خود را از دست داده اند (تا پایان مارس 2021).در حالی که صدها هزار نفر روزانه به دلیل این بیماری به مرگ خود ادامه می دهند ، بیماری همه گیر COVID-19 تقریباً بر همه جنبه های زندگی روزمره برای جمعیت جهانی تأثیر می گذارد. در ادامه به رابطه میان سلامت جهانی و کرونا اشاره می کنیم.سلامت جهانی و کرونا مسئله ای است که امروزه همه دنیا را دچار نگرانی کرده است.

شاخص امنیت جهانی (GHS)

در پایان شیوع ابولا که در سال 2014 اتفاق افتاد ، شاخص GHS برای تعیین توانایی مجموع 195 کشور برای مقابله با شیوع بیماری های عفونی در آینده ایجاد شد. به منظور انجام این پیش بینی ، شاخص GHS خطرات بیولوژیکی هر کشور را در نظر می گیرد ، که شامل تجزیه و تحلیل ژئوپلیتیک فعلی کشور ، سیستم بهداشتی و توانایی کنترل شیوع بیماری های عفونی است.برای ارزیابی شاخص GHS یک کشور مشخص ، آنها بر اساس پیشگیری ، کشف و گزارش دهی ، واکنش سریع ، سیستم بهداشتی ، انطباق با هنجارهای بین المللی و محیط خطر ارزیابی می شوند.

از زمان شیوع COVID-19 ، مقامات بهداشت عمومی تحقیق کرده اند که آیا می توان از شاخص GHS برای ارزیابی عملکرد کشورها در طی همه گیر کنونی استفاده کرد یا خیر. در یک تحقیق تحقیقاتی که به دنبال انجام این کار بود ، مشخص شد که شاخص GHS ارتباط مثبتی با میزان مرگ و میر ناشی از COVID-19 در 178 کشور مختلف دارد.سلامت جهانی و کرونا دیگر از دغدغه های مهم شده است.علی رغم این مشاهدات ، این محققان در واقع دریافتند که این ارتباط مثبت در تعیین توانایی یک کشور برای مقابله با یک بیماری همه گیر جهانی ارزش محدودی دارد.

سلامت جهانی با کرونا در خطر است
سلامت جهانی با همه گیری کرونا در خطر است.

تأثیر COVID-19 بر سایر مشکلات سلامتی

بیماری همه گیر کرونا سیستم های مراقبت های بهداشتی را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار داده است. این امر بر تشخیص و درمان سایر بیماری ها تأثیر بسزایی دارد.فاصله گذاری اجتماعی، میزان تشخیص بیماری های عفونی مانند آنفلوانزای فصلی را کاهش می دهد ، همانطور که با کاهش ارتباط اجتماعی انتظار می رود.

با این حال ، افراد به دلیل فاصله اجتماعی، از کمک برای سایر مشکلات بهداشتی پرهیز کرده اند. این امر منجر به کاهش تشخیص و درمان می شود ، با وجود این که هنوز مشکل وجود دارد. در همین حال ، حتی در موارد تشخیص داده شده ، به دلیل تهدید فوری سیستم های بهداشتی مصرف کننده COVID-19 و منابع آنها ، در بسیاری از موارد درمان بیماری ها و شرایطی مانند سرطان به تعویق افتاد.تحقیقات علمی در سراسر جهان همچنین بر روی COVID-19 متمرکز شده است. به طور بالقوه تحقیقات و دستیابی به موفقیت در مورد سایر بیماری ها را به تأخیر می اندازد.

علاوه بر این ، سایر بیماری های عفونی مانند مالاریا ، اچ آی وی و سل در حاشیه قرار گرفتند. با وجود اینکه هنوز در جمعیت های آسیب پذیرتر مشکلات بسیار واقعی وجود دارد. ارزیابی بنیادهای بیل و ملیندا گیتس در سپتامبر سال 2020 داده های مربوط به پوشش واکسن از قسمت اول همه گیری را ارزیابی کرد و به این نتیجه رسید که پوشش واکسن در سیستم های بهداشتی طی 25 هفته به عقب رانده شده است.

قبل از همه گیری ، تقریبا نیمی از جمعیت جهان به خدمات بهداشتی و درمانی اساسی دسترسی نداشتند و این تعداد با همه گیری افزایش یافته است. سیستم های بهداشتی در سراسر جهان باید دسترسی بیشتری پیدا کنند و باید برای رویدادهای شایع همه گیر در آینده آماده شوند به گونه ای که تأثیر آن را در مدیریت بیماری های دیگر کاهش دهد.

تأثیر جهانی و  ارتباط بهداشت روان و سلامت جهانی و کرونا

متداول ترین خصوصیات مرتبط با COVID-19 عفونی جدید شامل علائم تنفسی شامل سرفه ، تب ، مشکلات تنفسی و در موارد خاص ذات الریه غیر معمولی است. در خارج از سیستم تنفسی ، به نظر می رسد SARS-CoV-2 بر سیستم های قلبی عروقی ، دستگاه گوارش و ادرار نیز تأثیر می گذارد. کرونا بر روی عوامل مختلفی تاثیر می گذارد. برای آگاهی یافتن از سایر عوامل این مقاله را بخوانید.

اثرات روانشناختی COVID-19

علاوه بر این علائم ، تظاهرات عصبی مختلفی نیز به دنبال عفونت توسط کرونا مشاهده شده است. برخی از نمونه های این تظاهرات شامل هیپوسمی ، دیسژوزیا ، انسفالیت ، مننژیت و بیماری حاد عروقی مغزی است. گفته شده است که این تأثیرات عصبی به دلیل عفونت مستقیم مغز ، یک واکنش فوق التهابی ناشی از ویروس ، انعقاد خون و فرآیندهای ایمنی پس از عفونت است. در نتیجه ، این تأثیرات عصبی می تواند منجر به طیف وسیعی از مسائل روانشناختی از افسردگی ، اضطراب ، خستگی و اختلال استرس پس از سانحه شود.

کرونا و هزارو یک مشکل

کارکنان عرصه سلامت

علاوه بر تأثیر مستقیم بر بیماران COVID-19 ، سلامت روان هم ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و هم افراد غیر آلوده از جمعیت عمومی نیز در طی همه گیری به طرز چشمگیری تغییر کرده است.به عنوان مثال ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و همچنین حوادث آسیب زای مرتبط با COVID-19 در معرض خطر بالای آلودگی به ویروس هستند. بعلاوه ، نشان داده شده است که کارکنان مراقبت های بهداشتی که باید قرنطینه کنند در مقایسه با عموم مردم در معرض خطر بیشتری از رفتارهای اجتنابی و علائم شدیدتر قرار دارند. بنابراین توجه به ارتباط سلامت جهانی و کرونا اهمیت زیادی دارد.

جمعیت عمومی

بسیاری موافقت خواهند کرد که اقدامات فاصله جسمی و اجتماعی که در بسیاری از مناطق جهان اعمال شده است ، به طور قابل توجهی بر چگونگی ارتباط و تعامل جمعیت عمومی با دیگران تأثیر گذاشته است. این قطع ارتباط بیشتر به دلیل عدم توانایی در ملاقات با دیگران در مناطق مرکزی تعامل و پشتیبانی اجتماعی مانند رستوران ها ، کتابخانه ها ، اماکن ورزشی و مراکز فرهنگی و اجتماعی بیشتر مختل شده است.

تعطیلی مدارس و مشاغل نیز با افزایش تعداد بیکاری و افراد تحت تأثیر قرار گرفتن از مشکلات مالی، احساس انزوا را افزایش داده است. روی هم رفته ، این تغییرات اجتماعی چشمگیر ، بار سلامت روان را افزایش داده و در نتیجه نتایج بهداشت روانی را بدتر کرده است. علاوه بر این ، رفتارهای مربوط به ترس مانند پرهیز از حد در تماس اجتماعی نیز افزایش یافته است و بیشتر خطر ابتلا به مشکلات بهداشت روان را تشدید می کند.توجه به سلامت جهانی و کرونا از الزامات نیز می باشد.

کرونا
اهمیت به موضوع سلامت جهانی بسیار اهمیت دارد.

نتایج تحقیقات بر روی موضوع سلامت جهانی و کرونا

به طور کلی اعتقاد بر این است که هیچ کشوری آمادگی کامل برای مقابله با یک بیماری همه گیر را نداشته است. به ویژه در بزرگی بیماری همه گیر کرونااین مسئله جدی است. کرونا توانایی منحصر به فردی در گسترش افراد بدون علامت قبل از بروز علائم دارد که همراه با مدت زمان انکوباسیون طولانی مدت ، پیشگیری از شیوع این بیماری را برای کشورها دشوار می کند.

موانع اضافی برای کنترل شیوع COVID-19 شامل مقاومت جامعه در برابر اقدامات شیوع بیماری از جمله محدودیت سفر ، استفاده از ماسک صورت در ملاقات های عمومی و فاصله اجتماعی ، نرخ انتقال در بیمارستان و کمبود عمومی بودجه و منابع اساسی است.

یکی از مهمترین درسهایی که می توان از بیماری همه گیر COVID-19 آموخت ، اهمیت اراده سیاسی در نقش آن در محافظت از مردم در برابر بیماریهای همه گیر است. شیوع COVID-19 بسیاری از مردم جهان را به سیستم های بهداشتی وابسته و در بسیاری از نقاط جهان بیدار کرد.به منظور اطمینان از اینکه دنیا برای عامل جدید عفونی جدید بهتر آماده شده است ، سیستم های بهداشت عمومی باید متعهد به توسعه برنامه های نظارت کافی ، تکنیک های سریع تشخیصی و ابتکارات تحقیقاتی قوی باشند که می تواند در صورت لزوم زیست شناسی و درمان اساسی را تشخیص و درک کند.

https://www.news-medical.net/health

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *