دیابت و دندان ها

چگونه دیابت می تواند بر دهان تأثیر بگذارد؟

گلوکز بیش از حد ، که قند نیز نامیده می شود ، در خون ناشی از دیابت می تواند باعث درد ، عفونت و تاثیر بر سلامت دندان ها شود. وقتی دیابت کنترل نشود ، سطح بالای گلوکز در بزاق دهان به رشد باکتری های مضر کمک می کند. این باکتری ها با غذا ترکیب می شوند و یک فیلم نرم و چسبناک به نام پلاک تشکیل می دهند. پلاک همچنین از خوردن غذاهایی حاوی قند یا نشاسته نشأت می گیرد. برخی از انواع پلاک ها باعث پوسیدگی دندان یا ایجاد حفره می شوند. انواع دیگر پلاک باعث بیماری لثه و بوی بد دهان می شود. در صورت ابتلا به دیابت ، بیماری لثه می تواند شدیدتر باشد و بهبود آن طولانی تر می شود. به نوبه خود ، داشتن بیماری لثه می تواند کنترل گلوکز خون را سخت کند(برای آشنایی بیشتر با دیابت به مقاله علائم اولیه دیابت نوع 2 چیست؟ مراجعه کنید.)

اگر فرد مبتلا به دیابت پلاک داشته باشد چه اتفاقی می افتد؟

پلاکی که برداشته نشود با گذشت زمان سفت می شود و به صورت تارتار در می آید و بالای خط لثه شما جمع می شود. تارتار مسواک زدن و تمیز کردن دندان ها را دشوارتر می کند. لثه های شما قرمز و متورم می شوند و به راحتی خونریزی می کنند

اگر به دیابت مبتلا هستید ، به احتمال زیاد با مشکلات بهداشت دهان و دندان مانند حفره ها و عفونت های لثه و استخوان هایی که دندان هایتان را در جای خود نگه می دارند ، مواجهید زیرا دیابت می تواند خون رسانی به ناحیه را کاهش دهد. اگر دیابت دارید و بیش از 50 سال دارید ، خطر ابتلا به این بیماری حتی بیشتر است. مشکلات و سن دندان ، دست به دست هم می دهند ، خواه دیابت نداشته باشید.

دیابت شما را در معرض مشکلات دندان قرار می دهد. این به توانایی شما در مبارزه با باکتری های دهان آسیب می زند. داشتن قند خون بالا باکتری ها را به رشد تشویق می کند و به بیماری لثه کمک می کند.

علائمی که باید مراقب آنها باشید، در این موارد باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید:

علائمی که نشان می دهد دیابت بر سلامت دندان هایتان تاثیر گذاشته و ممکن است به بیماری لثه مبتلا باشید: لثه هایی که قرمزی، زخم ، خونریزی یا تورم دارند. تحلیل لثه ها، دندانهای لق، بوی بد دهان یا دندان مصنوعی که دیگر مناسب نیست.

خونریزی لثه داشته باشید.

دچار عفونت شوید.

بوی بد دهانی داشته باشید که از بین نرود.

کنترل دیابت در محافظت از دندان ها و لثه ها کمک زیادی خواهد کرد. و این به نوبه خود به شما در مدیریت دیابت نیز کمک می کند. اگر دیابت دارید ، مراقب این شرایط بهداشت دهان و دندان باشید – به خصوص اگر بالای 50 سال دارید.

دیابت و عوارض دندانی آن

التهاب لثه(جینجیویت)

بیماری لثه شایع ترین مشکل بهداشت دهان و دندان در بین افراد دیابتی است. اولین مرحله بیماری لثه ، التهاب لثه است. این زمانی است که باکتری ها باعث خونریزی لثه ها ، قرمز شدن و احساس زخم می شوند. باکتری ها عاشق خوردن شکر هستند و آن را به اسید آسیب رسان به دندان تبدیل می کنند.

دیابت کنترل نشده به معنی قند بیشتری در بزاق شما است و این به معنای ضیافت باکتری ها است. با جمع شدن باکتری ها ، آنها با بزاق و تکه های مواد غذایی مانده ترکیب می شوند و پلاک تشکیل می دهند. با تجمع ، منجر به پوسیدگی دندان و بیماری لثه می شود. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم و همچنین شستشو با دهان شویه ضد عفونی کننده می تواند التهاب لثه را در جای خود متوقف می کند.

جینجیویت

پریودنتیت

در صورت عدم درمان ، التهاب لثه می تواند به پریودنتیت تبدیل شود. پریودنتیت یک نوع جدی تر از بیماری لثه است که باعث فرسایش استخوان و بافت هایی می شود که از دندان های شما پشتیبانی می کنند. در بدترین حالت ممکن است دندان های خود را از دست بدهید. اگر به طور مرتب نخ دندان نکشید و مسواک نزنید ، باکتری ها و پلاک می توانند روی دندان های شما جمع شوند. که باعث می شود لثه شما دچار تحلیل شود. درنتیجه پاکت هایی ایجاد می شود که در آن باکتری ها نفوذ می کنند و قسمت های بیشتری از دهان شما ، از جمله استخوان ها را تخریب می کنند.

پریودنتیت قابل برگشت نیست و تنها با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن قابل درمان نیست. باید به دندانپزشک مراجعه کنید. حتی ممکن است شما را نزد متخصصی بنام پریودنتیست بفرستند. برخی از افراد برای نجات دندان های خود نیاز به جراحی لثه دارند.

خشکی دهان

هم دیابت و هم افزایش سن (به خصوص اگر زن باشید) تولید بزاق را کند می کند. این امر شما را در معرض خشکی دهان قرار می دهد ، که ممکن است پزشک آن را خشکی دهان بنامد.

بزاق آنزیم هایی را ایجاد می کند که به باکتری ها حمله می کنند. بدون آن ، باکتریها کنترل نشده رشد می کنند. خشکی دهان می تواند علاوه بر زخم ، حتی به پوسیدگی دندان و بیماری لثه منجر شود.

عفونت

باکتری ها تنها موجوداتی نیستند که قند را دوست دارند. قارچ ها نیز قند را دوست دارند ، به همین دلیل است که عفونت قارچی به نام برفک در افراد دیابتی شایع است. برفک باعث ایجاد لکه های سفید یا قرمز بر روی زبان و داخل گونه های شما می شود. گاهی اوقات به زخم باز تبدیل می شوند.

اگر از پروتزهای دندانی استفاده می کنید ، سیگار می کشید یا آنتی بیوتیک مصرف می کنید ،نیز ممکن است دچار برفک شوید.

مخمر با شکر اضافی بزاق رشد می کند و به خصوص نقاط مرطوب مانند نواحی تحت پروتزهای لق را دوست دارد. برفک تنها یکی از انواع عفونت دهانی دیابت است که شما را در معرض خطر قرار می دهد.

سندرم سوزش دهان

برفک دهان و خشکی دهان می توانند منجر به سندرم سوزش دهان شوند. برخی از داروها از جمله داروهای فشار خون بالا نیز می توانند منجر به سوزش دهان شوند. ممکن است توانایی چشایی خود را از دست بدهید. این امر همچنین می تواند از پیری ناشی شود. این سندرم واقعا مضر نیست ، مگر اینکه کمبود طعم را با افزودن شکر به غذای خود جبران کنید. این امر خطر ابتلا به پوسیدگی و بیماری لثه را افزایش می دهد.

تاخیر ترمیم زخم

ممکن است متوجه شده باشید که زخم ها و عفونت ها مدت زمان بیشتری ترمیم می شوند. این یک عارضه جانبی از دیابت و پیر شدن است که خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد. این به علاوه بهبودی کندتر به این معنی است که اگر مشکلی در لثه ها یا دندان های شما رخ دهد ، بهتر شدن مدت بیشتری طول می کشد و ممکن است سریعتر بدتر شود.

پیشگیری و نکات مهم در کنترل تاثیر دیابت بر سلامت دندان ها

قند خون خود را کنترل کنید.

دندان های خود را حداقل دو بار در روز با خمیر دندانهای حاوی فلوراید مسواک بزنید. فلوراید از پوسیدگی دندان محافظت می کند. اولین مسواک زدن صبح ، قبل از خواب و بعد از هر وعده غذایی و میان وعده شیرین و نشاسته ای را مسواک بزنید. از مسواک نرم استفاده کنید. دندان های خود را به آرامی با مسواک زاویه دار به سمت خط لثه مسواک بزنید. از حرکات دایره ای و کوچک استفاده کنید. جلو ، عقب و بالای هر دندان را مسواک بزنید. زبان خود را نیز مسواک بزنید. مسواک خود را هر 3 ماه یا زودتر عوض کنید اگر مسواک فرسوده به نظر می رسد یا موی آن پهن شده است.(برای اطلاعات بیشتر درباره انتخاب مسواک به مقاله هنگام انتخاب مسواک به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ مراجعه کنید.)

حداقل روزانه دو بار نخ دندان بکشید و با دهان شویه ضد عفونی کننده بشویید.

اگر از دندان مصنوعی استفاده می کنید ، آنها را روزانه تمیز کنید و شب ها از دهانتان خارج کنید.

اگر سیگار می کشید ، آن را ترک کنید.

هر 6 ماه یک چکاپ دندانپزشکی انجام دهید. دندانپزشک ممکن است به شما توصیه کند که بسته به شرایط خود ، چکاپ را بیشتر انجام دهید.

به دندانپزشک خود اطلاع دهید که به دیابت مبتلا هستید و چه داروهایی مصرف می کنید. اگر سطح قند خون شما غیر طبیعی است و اگر انسولین مصرف می کنید، به او اطلاع دهید.

اگر انسولین یا سایر داروهای دیابت مصرف می کنید ، قبل از مراجعه به دندانپزشک آنها را بخورید. ممکن است لازم باشد داروهای دیابت و تنقلات یا وعده غذایی خود را به همراه خود به مطب دندانپزشکی ببرید.

اگر قند خون شما کنترل نشده باشد ، ممکن است لازم باشد هرگونه کار دندانپزشکی غیر اضطراری را به تعویق بیندازید.

اگر از مراجعه به دندانپزشک احساس عصبی می کنید ، احساسات خود را به دندانپزشک خود بگویید. دندانپزشک شما می تواند درمان را با نیازهای شما تطبیق دهد. اجازه ندهید اعصابتان شما را از انجام معاینه منظم باز دارد.

بهداشت دهان

اگر دهانتان بعد از کار دندانپزشکی زخم شود چه کنید؟

زخم دهان پس از انجام کار دندانپزشکی شایع است. اگر این اتفاق بیفتد ، ممکن است چند ساعت یا چند روز نتوانید غذاهایی را که معمولاً می خورید بخورید یا بجوید. برای راهنمایی در مورد چگونگی تنظیم روال معمول خود در حالی که دهان شما بهبود می یابد ، از پزشک خود بپرسید چه غذاها و نوشیدنی هایی باید بخورید.

اگر باید زمان مصرف داروهای دیابت را تغییر دهید.

اگر باید دوز داروهای دیابت خود را تغییر دهید.

چند بار باید قند خون خود را بررسی کنید.

سیگار کشیدن چه تاثیری بر دهان دارد؟

سیگار کشیدن مشکلات دهان شما را بدتر می کند. سیگار کشیدن احتمال ابتلا به بیماری های لثه ، سرطان های دهان و گلو و عفونت های قارچی دهان را افزایش می دهد. سیگار کشیدن همچنین باعث تغییر رنگ دندان ها و بوی بد دهان می شود.

سیگار کشیدن و دیابت ترکیبی خطرناک است. سیگار کشیدن خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات دیابت را افزایش می دهد. اگر سیگار را ترک کنید ، شما خطر حمله قلبی ، سکته مغزی ، بیماری های عصبی ، بیماری های کلیوی و قطع عضو را کاهش خواهید داد. سطح کلسترول و فشار خون شما ممکن است بهبود یابد. گردش خون شما بهبود می یابد اگر سیگار می کشید ، سیگار را ترک کنید. (با مراجعه به مقاله سیگار کشیدن در سلامتی شما چه تاثیرات مضری دارد؟ با عوارض سیگار کشیدن بیشتر آشنا شوید.)

Diabetes, Gum Disease, & Other Dental Problems | NIDDK (nih.gov)

Diabetes and Your Mouth: How Does It Affect Your Oral Health? (webmd.com

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *