کشیدن دندان

افراد ممکن است به دلایل زیادی از پوسیدگی دندان گرفته تا نامرتبی دندانها به کشیدن دندان نیاز داشته باشند. دندانپزشک یا جراح دندانپزشکی عمل کشیدن را در کلینیک خود انجام می دهد و سپس برخی از دستورالعمل ها را برای مراقبت از ناحیه هنگام بهبودی به فرد می دهد. در حین ملاقات ، جراح دندانپزشکی ماده بی حسی قوی را به اطراف دندان تزریق می کند تا از احساس درد در فرد جلوگیری کند. سپس از یک سری ابزارها برای لق کردن دندان قبل از کشیدن آن استفاده می کند. پس از کشیدن دندان ، گاز را روی محل کشیدن قرار می دهند تا خونریزی را کنترل کرده و لخته شدن را تقویت کند.

پس از کشیدن دندان ، رعایت دستورالعمل های مراقبت های ویژه ضروری است تا بهبودی شما به حداکثر برسد. اگر خونریزی لثه شما متوقف نشد ، باید سریعاً با دندانپزشک تماس بگیرید تا بهترین روش را تعیین کند. در ضمن ، در اینجا چند نکته مفید پس از کشیدن دندان برای کاهش خونریزی بیش از حد ذکر شده است.

مراقبت های بعدی برای دندان کشیده شده بسته به چند عامل می تواند کمی متفاوت باشد. دندان کشیده شده کدام دندان است؟ ، زیرا ریشه های بعضی از دندانها نسبت به دندانهای دیگر عمیق تر است و ترمیم آنها طولانی تر است. با این حال ، بیشتر افراد می بینند که درد پس از حدود 3 روز کاهش می یابد.

یکی از مهمترین جنبه های مراقبت های بعدی ، حفظ لخته خونی است که در ساکت محل دندان قبلی وجود دارد. مراقبت از این لخته خون نکته کلیدی در روند بهبودی است و به شما در جلوگیری از عوارض دردناک مانند خشک شدن ساکت کمک می کند.

روزهای 1–2

بیشتر مراقبت های بعدی در چند روز اول پس از استخراج ، بر ایجاد لخته خون و مراقبت از دهان به طور کلی متمرکز است. همانطور که برخی از کارشناسان به منبع معتبر اشاره می کنند ، خونریزی سطح پایین تا 24 ساعت پس از استخراج کاملا طبیعی است. با این حال ، خونریزی فعال پس از این مرحله نیاز به درمان دارد.

در اینجا چند نکته اضافی برای 2 روز اول مراقبت های بعدی وجود دارد:

استراحت کافی داشته باشید:

انتظار داشته باشید حداقل در 24 ساعت اول پس از کشیدن دندان در حالت استراحت باشید.

گاز را در صورت لزوم عوض کنید:

یک تکه گاز تمیز برداشته ، آن را به صورت مربع جمع کرده و بالای زخم خود قرار دهید. حدود یک ساعت محکم آن را گاز بگیرید. اطمینان حاصل کنید که پانسمان از موقعیت مناسبی برخوردار است تا فشار کافی در محل وارد شود. مهم است که حداقل چند ساعت اول گاز را در دهان بگذارید تا لخته ایجاد شود. بعد از این ، خوب است که گاز را هر چند بار که لازم است عوض کنید.

کشیدن دندان

از شستشو اجتناب کنید:

تا آنجا که ممکن است از شستشو یا غرغره کردن هر چیز در دهان در حالی که منطقه هنوز حاوی لخته است ، خودداری کنید. این اقدامات ممکن است هر لخته ای را که تشکیل می شود از بین ببرد و بر زمان بهبود تأثیر بگذارد.

از نی استفاده نکنید:

استفاده از نی فشار زیادی را به زخم بهبود دهنده وارد می کند ، که می تواند لخته خون را به راحتی از بین ببرد.

تف نکنید:

تف کردن باعث ایجاد فشار در دهان می شود که ممکن است لخته خون را از بین ببرد.

از دمیدن بینی یا عطسه خودداری کنید:

اگر جراح دندان را از فک بالایی دهان خارج کرد ، دمیدن بینی یا عطسه می تواند باعث ایجاد فشار در سر شود که ممکن است لخته خون در حال رشد را از بین ببرد. در صورت امکان از دمیدن بینی و عطسه خودداری کنید.

سیگار نکشید:

سیگار کشیدن همان فشار استفاده از نی را در دهان ایجاد می کند. در حالی که بهتر است از مصرف سیگار در کل روند بهبودی خودداری شود ، اما حیاتی است که در طی چند روز اول که لخته خون تشکیل می شود سیگار نکشید .

حداقل 48 ساعت پس از کشیدن دندان باید از استعمال سیگار خودداری کنید. فشار نه تنها خونریزی را تشویق می کند ، بلکه افراد سیگاری بعد از هر نوع جراحی عوارض بیشتری را تجربه می کنند.

مسکن ها را مصرف کنید:

مسکن های بدون نسخه ممکن است به کاهش درد و التهاب کمک کنند.

از کمپرس سرد استفاده کنید:

قرار دادن یک بسته یخ یا یک کیسه یخ حوله ای بسته بندی شده به مدت 10-20 دقیقه در یک زمان ممکن است کمک کند.

سر را بلند کنید:

هنگام خوابیدن از بالش های اضافی برای بلند کردن سر استفاده کنید. خوابیدن خیلی صاف ممکن است باعث جمع شدن خون در سر و طولانی شدن زمان بهبودی شود.

هر دارویی را که دندانپزشک توصیه می کند مصرف کنید:

تکمیل دوره درمان مهم است.

کشیدن دندان

روزهای 3 تا 10

هنگام بهبودی از کشیدن دندان ، فرد باید سعی کند غذاهای نرم بخورد. پس از تشکیل لخته ، بسیار مهم است که آن را در جای خود ایمن نگه دارید و برخی از مراحل اضافی را برای بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از سایر مسائل دنبال کنید. نکاتی برای مراقبت های بعدی بین روز سوم و دهم عبارتند از:

سرم نرمال سالین:

وقتی لخته در محل خود ایمن است ، دهان را به آرامی با محلول نمکی گرم یا کمی نمک در آب گرم بشویید. این مخلوط به از بین بردن باکتری های دهان کمک می کند ، که ممکن است با بهبود دهان از عفونت جلوگیری کند.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به روش معمول:

دندان ها را مثل همیشه مسواک بزنید و نخ دندان بکشید ، اما مراقب باشید از مسواک زدن ناحیه کشیدن کاملاً اجتناب کنید. محلول نمکی و هر دهان شویه دارویی که دندانپزشک توصیه می کند باید برای پاکسازی این ناحیه کافی باشد.

غذاهای نرم بخورید:

در طول کل روند بهبودی ، افراد باید غذاهای نرم بخورند که نیازی به جویدن زیاد ندارند و بعید است در ساکت خالی گیر بیفتند. سوپ ها ، ماست ، سس سیب و غذاهای مشابه را در نظر بگیرید. از نان تست سخت ، چیپس و غذاهای حاوی دانه ها خودداری کنید.

سعی کنید بعد از کشیدن دندان ، به مدت 24 ساعت غذای نرم یا مایعات بخورید. چیزی را به شدت نجوید و از خوردن غذاهای ترد و سخت که ممکن است روی محل کشیدن تأثیر منفی بگذارد و باعث خونریزی شود ، خودداری کنید. از مایعات داغ که می توانند لخته خون را حل کنند ، خودداری کنید.

ضربان قلب را پایین نگه دارید:

حداقل به مدت دو روز باید از انجام کار بدنی یا ورزش سنگین اجتناب شود. خم شدن یا بلند کردن اجسام سنگین می تواند ضربان قلب شما را افزایش دهد و باعث خونریزی شود.

مراقبت های بعدی برای کشیدن چند دندان

گاهی اوقات ، جراحان دندانپزشکی باید همزمان بیش از یک دندان بیرون بیاورند. هنگام کشیدن چندین دندان ، به احتمال زیاد جراح به جای استفاده از بی حسی موضعی ، بیهوشی عمومی را توصیه می کند. بنابراین فرد در تمام مراحل بیهوش خواهد شد. دندانپزشک همچنین برخی از دستورالعمل های خاص ، مانند پرهیز از غذا برای مدت زمان مشخص را به آنها ارائه می دهد. پس از انجام این روش ، فرد به شخص دیگری احتیاج دارد تا او را به خانه برساند.

مراقبت بعد از کشیدن دندان های متعدد ممکن است چالش برانگیز باشد ، به خصوص اگر در طرف های مختلف دهان باشد.

دندانپزشکان ممکن است دستورالعمل های خاصی برای این موارد داشته باشند و ممکن است مدت کوتاهی پس از عمل جراحی ، درخواست ملاقات پیگیری کنند.

آنها همچنین ممکن است از مواد کمک کننده لخته شدن در محل های استخراج استفاده کنند. اینها قطعات کوچکی از مواد طبیعی هستند که به لخته شدن کمک می کنند. بدن آنها را از بین می برد و به مرور زمان آنها را جذب می کند.

مراقبت های بعدی برای کشیدن دندان عقل

به طور کلی ، دندانپزشکان هنگامی که فرد جوان است و احتمال دارد به سرعت از جراحی بهبود یابد ، دندانهای عقل را می کشند. با این حال ، زمان بهبودی برای دندان عقل ممکن است هنوز بیش از دندان معمولی باشد و ممکن است فرد نیاز به مرخصی بیشتر از کار یا مدرسه داشته باشد.

این جراحی به طور معمول شامل برداشتن چند دندان است و ممکن است فرد در حین عمل تحت بیهوشی عمومی قرار گیرد.

در بسیاری از موارد ، دندانپزشکان ممکن است از تکنیک های دیگری برای بهبودی بعد از این جراحی ها استفاده کنند ، مانند بخیه های قابل حل یا کمک به لخته شدن. مراقبت های بعدی همانند موارد دیگر دندان ها است ، اما یک دندانپزشک ممکن است نکات اضافی را برای کمک به ترمیم به فرد ارائه دهد.

کشیدن دندان

ملاحظات مربوط به کشیدن دندان کودکان

کودکان با دندانی که نیاز به کشیدن دارند کمی متفاوت عمل می کنند. دندانپزشکان به طور کلی کودکان را تحت بیهوشی عمومی قرار می دهند تا هر گونه کشیدن را انجام دهند ، به این معنی که کودک بیهوش خواهد شد و در طول جراحی چیزی احساس نخواهد کرد. با این حال ، روند بهبودی مشابه است.

درمان های خانگی برای درد

احساس درد و تورم پس از کشیدن دندان معمول است. برخی از داروهای خانگی ممکن است درد را در هر مرحله از روند بهبودی کاهش دهند. درمان های خانگی برای درد دندان عبارتند از:

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID):

NSAID ها مانند ایبوپروفن (Advil) و ناپروکسن (Aleve) ممکن است به کاهش تورم و درد کمک کنند.

کیسه های یخ:

استفاده از کیسه یخ بسته بندی شده با حوله بر روی قسمت یخ زده یخ به مدت 20 دقیقه ممکن است به کاهش درد و تورم کمک کند.

کیسه چای:

گاز گرفتن کیسه چای با استفاده از همان دستورالعمل های بالا است. اسید تاننیک موجود در چای به تشکیل لخته های خون کمک می کند

شستشو با آب نمک :

به عنوان بخشی از یک برنامه مراقبت روزانه ، شستشو با آب نمک ممکن است به از بین بردن باکتری های دهان و کاهش تورم و درد کمک کند.

چه موقع پس از کشیدن دندان به دندانپزشک مراجعه کنید؟

اگر فردی پس از کشیدن دندان تب ، تهوع یا درد شدیدی دارد ، باید با دندانپزشک خود صحبت کند. روند طبیعی بهبودی بسته به طیف وسیعی از فاکتورها ، از جمله سن فرد و اینکه آیا سیگار می کشد ، ممکن است تا 10 روز طول بکشد. علائمی که فرد باید به دندانپزشک مراجعه کند عبارتند از:

درد و تورم که با گذشت زمان بدتر می شود

خونریزی که با گذشت زمان بهبود نمی یابد

تب شدید

حالت تهوع یا استفراغ

درد شدیدی که به گوش منتقل می شود

ترشح از زخم

مزه یا بوی بد

خلاصه، پس از کشیدن دندان ، مراقبت های مناسب پس از آن ضروری است ، زیرا به بهبود لخته شدن و محافظت از محل کشیدن در طی روند بهبود کمک می کند. اکثر استخراج های ساده باید طی 7 تا 10 روز بهبود یابند. هر کسی که پس از کشیدن دندان علائم بدتری را تجربه می کند ، باید به دندانپزشک خود مراجعه کند.

Minimizing Bleeding After Tooth Extraction | Hill County Oral Surgery (hillcountryoralsurgery.com)

My Tooth Extraction Won’t Stop Bleeding – Stonebridge DentalMcKinney, TX Dentistry -Your McKinney Dentist- Stonebridge Dental

Tooth extraction aftercare: Timeline and guide (medicalnewstoday.com)

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *