آسم خطر ابتلا به کووید 19 را افزایش نمیدهد

کووید 19 و آسم:

مقایسه ریه فرد سالم و فرد مبتلا به آسم

با توجه به ارتباط بین آسم ، عملکرد سیستم ایمنی و شدت بالینی در عفونت تنفسی ، تا حدودی اجتناب ناپذیر به نظر می رسد. که آسم و کووید 19 ارتباط نزدیکی باهم داشته باشند.

افراد مبتلا به آسم بیشتر از افراد غیر مبتلا. به عفونت دستگاه تنفسی تحتانی (LRT) مبتلا می شوند.و دوره های عفونت LRT در بیماران آسم طولانی تر و شدیدتر است. در افراد مبتلا به آسم کنترل نشده ، عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی علائم حاد تری نسبت به افراد مبتلا به آسم کنترل شده ایجاد می کند.

علاوه بر این ، عفونت های ویروس رینو می توانند باعث تشدید آسم شوند. به نظر می رسد.مکانیسم این پاسخ های ایمنی ضد ویروسی تأخیری و کمبود در افراد مبتلا به آسم ، به ویژه یک پاسخ اینترفرون تأخیری و ناکافی است. اینترفرون ها سیتوکین های ضد ویروسی هستند. که از تکثیر ویروس در سلول های آلوده جلوگیری کرده و باعث تولید آنتی بادی می شوند.

با توجه به ارتباط بین آسم ، عملکرد سیستم ایمنی و شدت بالینی در عفونت تنفسی ، تا حدودی اجتناب ناپذیر به نظر می رسد. که آسم و کووید 19 ارتباط نزدیکی باهم داشته باشند.


کووید 19 شیوع آسم در بیماران:

به نظر می رسد مطالعات موردی اولیه که در اوایل همه گیری منتشر شده است . آسم را به عنوان یک عامل خطر دخیل نمی داند. یکی از اولین گزارش ها از ووهان ، خصوصیات بالینی 140 مورد COVID-19 را توصیف کرد. که 58 مورد آن را شدید ارزیابی می کند. از این گروه ، تشخیص خود آگاهی از آسم در بین بیماران وجود ندارد. مطالعه مشابه ویژگی های بالینی 290 مورد تایید شده آزمایشگاهی COVID-19 را ارزیابی کرد که فقط یک بیمار آسم بود.

همانطور که سری موارد تجزیه و تحلیل پیشرفت می کنند . آسم همچنان هیچ عامل خطر اضافی برای نتایج شدید برای COVID-19 ارائه نمی دهد. با این حال ، در چنین مطالعاتی ، بیماری مزمن تنفسی پس از دیابت و بیماری های قلبی عروقی ، سومین میزان مرگ و میر را دارد. در چنین مطالعاتی ، افراد مبتلا به آسم ممکن است. در گروه بیماری تنفسی باشند ، اما مشخصاً آسم نیستند.

علائم COVID-19 چیست؟


تجزیه و تحلیل گروه بزرگی از بیماران در ایالات متحده که با COVID-19 در بیمارستان بستری شدند. شیوع بالای آسم را نشان داد (14٪). با این حال. هنگامی که سایر عوامل خطر شناخته شده برای COVID-19 کنترل شد . از جمله سن . جنس و بیماری های همراه .هیچ ارتباط معنی داری بین آسم وجود نداشت . و با این حال ، هنگام تنظیم برای جنس . سن و بیماری های دیگر ، هیچ ارتباطی بین آسم و خطر بستری شدن در بیمارستان وجود ندارد.

تجزیه و تحلیل بعدی که توسط مرکز کنترل بیماری ایالات متحده (CDC) انجام شد . شیوع 17٪ آسم را در میان بیماران بستری در بیمارستان ثبت کرد . اما دوباره ، فاکتورهای دیگر بیماری کنترل نشده بود. به عنوان مثال ، میزان آپنه خواب ، چاقی و فشار خون بالا در بین بیماران مبتلا به آسم در بیمارستان بیشتر بود . که نشان می دهد این شرایط است که ممکن است به جای آسم به خودی خود در معرض خطر COVID-19 باشد.

خطر ابتلا به مرگ و میر


مطالعات تا به امروز به طور قانع کننده ای نشان نداده است که آسم حساسیت به آلوده شدن به COVID-19 را افزایش می دهد. در همه گیرهای قبلی و مشابه آن ، مانند شیوع آنفلوانزای مرغی H1N1 ، بیماران مبتلا به آسم که با ویروس در بیمارستان بستری شده بودند ، یک دوره بالینی پیچیده تر در بیمارستان داشتند: کمتر به تهویه احتیاج داشتند و احتمال مرگ آنها کمتر بود.

دو مطالعه مستقر در آمریکا که نتایج بالینی را برای افرادی که با COVID-19 بستری شده اند مقایسه کرده است ، هیچ تفاوتی در میزان مرگ و میر بین بیماران با و بدون آسم نشان نداده است.

داده های دریافت شده از انگلستان ، که با استفاده از اطلاعات گسترده غربالگری پرونده الکترونیکی سلامت و داده های biobank ، نشان داده است که رابطه آسم و COVID-19 ممکن است پیچیده تر باشد. در این مطالعات ، خطر مرگ ناشی از COVID-19 برای بیماران مبتلا به آسم که در 12 ماه گذشته از کورتیکواستروئیدهای خوراکی مستند استفاده کرده بودند ، بیشتر بود ، که نشانگر شدت آسم است. این مطالعه همچنین روابط بین فنوتیپ های مختلف آسم و عفونت COVID-19 را در نظر گرفت.

جالب اینجاست که خطر بیشتر مربوط به آسم غیر آلرژیک بود. جالب توجه است که آسم غیر آلرژیک ممکن است یک عامل محافظتی در برابر ویروس SARS-CoV-2 داشته باشد. این فنوتیپ آسم با التهاب ائوزینوفیل ها ، سلول های خونی که بخشی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند ، مشخص می شود.

مشاوره برای مدیریت آسم


بیماران مبتلا به آسم باید با ادامه پیروی از برنامه اقدام آسم شخصی خود ، هدف خود را کنترل كننده آسم خود قرار دهند. این شامل نظارت بر علائم ، ادامه داروهای تجویز شده و استفاده منظم از اوج سنج آنها است. بیماران باید از عوامل تحریک کننده آسم خود اجتناب کنند و اطمینان حاصل کنند که در صورت نیاز به جدا شدن از خود ، داروی تجویز شده در آنها فوراً ارائه می شود.

اگر پزشکان نگران هستند. که تشدید آسم به دلیل عفونت COVID-19 تشخیص داده نشده است .پس باید مراحل آزمایش معمول را دنبال کرد.

اگر بیماران مبتلا به آسم و کووید 19 یا عفونت به نبول زدایی نیاز دارند . کارکنان مراقبت های بهداشتی باید مراحل ایمنی را دنبال کنند . از جمله استفاده از تجهیزات محافظت شخصی سطح بالا و ضد عفونی کامل مناطق بالینی. بیماران مبتلا به تشخیص COVID-19 یا علائمی که در خانه دچار زخم می شوند باید از آنها در مکانهایی جدا از سایر اعضای خانه و ترجیحا خارج از خانه استفاده کنند.

منبع:

news-medical

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *