اندومتریوز یک بیماری شایع و دردناک است که حدود 5.5 میلیون زن در آمریکای شمالی را درگیر می کند و یکی از سه علت اصلی ناباروری در زنان است که می تواند منجر به مشکلات لوله فالوپ هم شود .

در طول یک چرخه قاعدگی طبیعی ، مخاط رحم – که آندومتر نامیده می شود – برای آماده شدن برای باردار شدن شروع به ضخیم شدن می کند. اگر در آن ماه باردار نشوید ، بدن شما در طول قاعدگی اندومتر را از بین می برد و این روند از ابتدا شروع می شود. در اندومتریوز ، به دلایلی که محققان آن را کاملاً درک نمی کنند ، بافتی بسیار شبیه به آندومتر در خارج از رحم در مکان های مختلف رشد می کند که نباید باشد. این می تواند در یا در تخمدان ها ، لوله های فالوپ ، ساختارهای مختلف حمایت کننده رحم و پوشش داخلی حفره لگن ظاهر شود. گاهی اوقات ، در سایر نقاط نیز وجود دارد ، از جمله دهانه رحم ، واژن ، راست روده ، مثانه ، روده و جاهای دیگر.

کیست اندومتریوز : تمام آنچه باید بدانید از علت تا درمان - دکتر سروی پاسخ میدهد

مشکل این است که این بافت مانند بافت نرمال آندومتر عمل می کند – با چرخه قاعدگی شما تجمع یافته و تجزیه می شود – اما نمی تواند مانند بافت عادی اندومتر در دوره قاعدگی شما ریخته شود. در نتیجه ، بافت سرکش باعث تحریک و التهاب می شود. این تجمع بافت می تواند از خروج تخمک ها از تخمدان ها یا لقاح اسپرم جلوگیری کند. همچنین می تواند باعث زخم و انسداد لوله های فالوپ شود و مانع از برخورد تخمک و اسپرم شود.علاوه بر مشکلات باروری ، برخی از علائم و نشانه های شایع اندومتریوز عبارتند از:

  • درد لگن
  • رابطه جنسی دردناک
  • ادرار دردناک
  • حرکات دردناک روده
  • درد شدید شکم
  • درد پایین کمر
  • دوره های سنگین یا لکه بینی بین دوره ها
  • خستگی

بارداری در صورت ابتلا به اندومتریوز

اکثر زنانی که اندومتریوز دارند می توانند به طور طبیعی باردار شوند. اما اگر در بارداری با مشکل روبرو هستید ، ممکن است علت آن اندومتریوز باشد. برای آگاهی از این موضوع ، پزشک ممکن است لاپاراسکوپی را پیشنهاد کند. در این روش ، یک جراح یک دوربین کوچک را از طریق لوله ای وارد شکم شما می کند تا بافت اندومتر غیر طبیعی را بررسی کند. ممکن است جراح بخواهد با بیوپسی تشخیص را تأیید کند. اگر آندومتریوز تشخیص داده شده است ، بسته به شدت بیماری ، چندین گزینه درمانی دارید.

داروها ، به تنهایی یا همراه با جراحی ، اغلب می توانند التهاب را کاهش داده و درد را کاهش دهند. اگر شما و پزشک خود جراحی را انتخاب کردید ، جراح می تواند تا آنجا که ممکن است بافت بیمار را خارج کند. در برخی از زنان ، جراحی شانس بارداری آنها را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. اما باید بدانید که میزان بارداری در زنان مبتلا به اندومتریوز شدید کمتر است.

از آنجا که برخی از زنان مبتلا به آندومتریوز مشکلات تخمک گذاری دارند ، یکی دیگر از گزینه های درمانی استفاده از داروهای باروری مانند Clomid برای تحریک تخمک گذاری است. هورمون های تزریقی نیز ممکن است به همین دلیل تجویز شوند. پس از شروع موفقیت آمیز تخمک گذاری ، پزشک ممکن است پیشنهاد تلقیح مصنوعی را که اسپرم مستقیماً در رحم شما وارد می شود ، پیشنهاد کند.

به خاطر داشته باشید که برخی از درمان های استاندارد برای اندومتریوز یا می توانند از بارداری جلوگیری کرده یا در مورد هورمون دانوکرین ، باعث نقایص جدی هنگام تولد شوند. اطمینان حاصل کنید که اگر در حال درمان اندومتریوز هستید در حال تلاش برای باردار شدن باشید.

مشکلات لوله فالوپ

مشکلات لوله فالوپ نیز درصد قابل توجهی از موارد ناباروری را تشکیل می دهند. گاهی اوقات ممکن است لوله ها مسدود شده یا در اثر بیماری یا عفونت زخم شوند.

وقتی تخمک از یکی از تخمدان ها خارج می شود ، از طریق یکی از لوله های فالوپ ، مجاری باریکی که تخمدان ها را به رحم متصل می کند ، حرکت می کند. به طور معمول ، تخمک در حاملگی با اسپرم در لوله های فالوپ می پیوندد و تخمک بارور شده تا رحم ادامه می یابد. با این حال ، لوله های فالوپ بسیار شکننده هستند. اگر آنها مسدود شوند ، راهی برای تخمک برای بارور شدن با اسپرم وجود ندارد.لوله های فالوپ می توانند در اثر بیماری هایی مانند اندومتریوز ، بیماری التهابی لگن ، عفونت ها و بیماری های مقاربتی آسیب ببینند.

بارداری با انسداد لوله های رحمی | مرکز ناباروری مام

باردار شدن در هنگام مشکلات لوله فالوپ

برای تعیین مسدود شدن لوله های فالوپ ، پزشک ممکن است لاپاراسکوپی یا هیستروسالپنگوگرام (HSG) را پیشنهاد کند. در آزمایش HSG ، رنگ مایع توسط کاتتر از طریق واژن (دهانه رحم) وارد رحم می شود. سپس ، اشعه ایکس گرفته می شود تا ببیند آیا انسداد وجود دارد یا رنگ آزادانه به داخل شکم جریان می یابد یا خیر. روش دیگر HSG را می توان با سونوگرافی به جای اشعه ایکس و با استفاده از آب نمک و هوا یا فوم انجام داد. اگر با لوله های فالوپ خود مشکل دارید ، پزشک ممکن است جراحی را برای اصلاح آسیب یا رفع انسداد لوله ها توصیه کند.

در صورت تخمک گذاری طبیعی ، پزشک ممکن است تکنیک های کمک باروری را که به طور کامل لوله های فالوپ را دور می زند ، در نظر بگیرد. این موارد می تواند شامل تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) ، تلقیح مصنوعی مستقیم در رحم (IUI) و لقاح آزمایشگاهی (IVF) باشد.

www.webmd.com

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *