نوع بسیار قابل انتقال COVID-19 Delta، همچنین به عنوان B1617.2 شناخته می شود ، در هند در دسامبر سال 2020 یافت شد. اکنون نژاد غالب در ایالات متحده و چندین کشور دیگر است.

چه باید دانست


به سرعت پخش می شود .از 14 ژوئن 2021 ، نوع دلتا به 74 کشور رسیده است ( فقط 6 ماه پس از کشف) . در انگلیس ، در حال حاضر از تعداد واریانت آلفا پیشی گرفته است. تصور می شود که این نوع از 43٪ تا 90٪ بیشتر از انواع قبلی COVID-19 قابل انتقال باشد. کارشناسان معتقدند که واریانت دلتا از 30٪ تا 100٪ بیشتر از آلفا آلوده است.

محققان هنوز مطمئن نیستند که چرا نوع دلتا بسیار بیشتر از سایرین قابل انتقال است. آنها فکر می کنند که تغییر در پروتئین واریانت ممکن است ورود به سلولهای انسانی را آسان کند. یک مطالعه اولیه دیگر نشان می دهد که جهش در نوع دلتا ممکن است به اتصال بهتر به سلولهای انسانی کمک کند. اگر بتواند به راحتی با سلول های شما ترکیب شود ، می تواند تعداد بیشتری از سلول ها را آلوده کرده و بر سیستم ایمنی بدن شما غلبه کند.

به نظر می رسد بیشتر افراد جوان را تحت تأثیر قرار می دهد. در انگلستان ، مطالعات نشان داد که کودکان و بزرگسالان زیر 50 سال 2.5 برابر بیشتر در معرض ابتلا هستند.

به نظر می رسد علائم شدیدتر هستند. در صورت داشتن نوع دلتا ، ممکن است افراد در بیمارستان بیشتر به سر ببرند. مطالعات نشان می دهد احتمال خطر بستری در بیمارستان تقریباً دو برابر رقم آلفا است.

در چین ، پزشکان می گویند بیماران مبتلا به نوع دلتا نسبت به بیمارانی که در اوایل بیماری همه گیر درمان می کنند ، بیمارتر هستند. و به نظر می رسد که وضعیت آنها خیلی سریعتر سرازیر می شود.

داده های مطالعه Zoe COVID Symptom Study ، برنامه ای است که به افراد امکان ردیابی علائم را می دهد ، نشان می دهد علائم COVID-19 در انگلستان با گسترش نوع دلتا در حال تغییر است.

علائم اصلی گزارش شده در برنامه شامل موارد زیر است:

  • سردرد
  • گلو درد
  • آبریزش بینی
  • تب

سرفه کمتر شایع می شود و دیگر از دست دادن بویایی در 10 علائم رایج ذکر نشده است. محققان نگران هستند كه مردم ممكن است علائم را به عنوان سرماخوردگي بد اشتباه گرفته و از قرنطينه خودداري كرده و به انتشار نوع آن كمك كنند.

چگونه از خود محافظت کنیم

واکسیناسیون بهترین شرط شماست. گزارش ها حاکی از آن است که دو دوز واکسن Pfizer-BioNTech 79٪ محافظت در برابر عفونت دلتا را فراهم می کند. به نظر می رسد در صورت آلودگی 88٪ در برابر علائم موثر است.

دو دوز واکسن AstraZeneca به دلیل وجود نوع دلتا در توقف بستری شدن در بیمارستان 92٪ موفق است. و هیچ مرگ و میر در میان واکسینه شده گزارش نشده است.

www.webmd.com

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *