ویروس کرونا

کرونای دلتا 60 درصد بیشتر از گونه های دیگر انتقال می یابد.

نوع جهش یافته جدید COVID-19، که با نام دلتا نیز شناخته می شود، در اکتبر 2020 در هند پیدا شد. اکنون این گونه غالبا در ایالات متحده و چندین کشور دیگراز جمله ایران نیز گسترش یافته است.کرونای دلتا به سرعت در جهان در حال گسترش است. نوع دلتا به بیش از 130 کشور رسیده است. در بسیاری از این کشورها ، از جمله ایالات متحده، در بسیاری موارد از نوع آلفا پیشی گرفته است. تصور می شود که این نوع 55 تا 90 درصد بیشتر از انواع قبلی COVID-19 قابل انتقال باشد. کارشناسان معتقدند دلتا از 30 تا 100 درصد بیشتر از آلفا عفونی است. این موضوع باعث شده است این گونه از کرونا حتی در فضای باز هم توانایی انتقال سریع را داشته باشد.

محققان هنوز مطمئن نیستند که چرا نوع دلتا بسیار بیشتر از بقیه گونه ها قابل انتقال است. آنها فکر می کنند تغییرات در پروتئین ویروس، موجب می شود ورود به سلول های انسانی را آسان تر شود. یک مطالعه اولیه دیگر نشان می دهد که جهش در نوع دلتا ممکن است به آن کمک کند تا با چسبیدن به سلولهای انسانی راحت تر ترکیب شود و موجب بیماری زایی شود. اگر بتواند به راحتی با سلول های شما ترکیب شود ، می تواند تعداد بیشتری از آنها را آلوده کرده و بر سیستم ایمنی شما غلبه کند.

کرونای دلتا
کرونای دلتا مرگبار تر از کرونای انگلیسی!

به نظر می رسد که کرونای دلتا بیشتر افراد جوان را تحت تأثیر قرار می دهد. در انگلستان، مطالعات نشان داد که کودکان و بزرگسالان زیر 50 سال 2.5 برابر بیشتر احتمال دارد به این ویروس مبتلا شوند.تحقیقات نشان می دهد که علائم دلتا شدیدتر هستند و سریعتر اتفاق می افتند. در صورت داشتن نوع دلتا، افراد به احتمال زیاد در بیمارستان بستری می شوند. مطالعات نشان می دهد که احتمال بستری شدن در بیمارستان تقریباً دو برابر نوع آلفا است.

در چین ، پزشکان می گویند بیماران مبتلا به نوع دلتا از کسانی که در اوایل بیماری همه گیر به مرونا مبتلا می شدند، حال شان وخیم تر  است.

علائم کرونای دلتا

ممکن است که علائم COVID-19 در انگلستان با گسترش نوع دلتا در حال تغییر باشد. علائم اصلی گزارش شده عبارتند از:

  • سردرد
  • گلو درد
  • آبریزش بینی
  • تب
  • سرفه

از دست دادن بویایی هنوز در 10 علامت رایج اصلی ذکر نشده است. محققان نگران هستند که افراد ممکن است علائم را با سرماخوردگی اشتباه اشتباه گرفته و از قرنطینه اجتناب کنند و به شیوع آن کمک کنند. این گونه از کرونا بر روی افراد کم سن و سال نیز علائمی را برجای می گذارد. برای آشنایی با اثرات کرونا بر روی نوجوانان، این مقاله را بخوانید.

دلتا ویروس از انواع دیگر خطرناک تر است

چگونه از خود در برابر کرونای دلتا محافظت کنیم؟

واکسیناسیون بهترین گزینه است. گزارشات نشان می دهد دو دوز واکسن Pfizer در برابر عفونت نوع دلتا محافظت می کند. حتی اثر بخشی واکسن سینوفارم نیز در برابر کرونای دلتا تایید شده است.

دو دوز واکسن AstraZeneca به دلیل وجود نوع دلتا 92٪ در توقف بستری شدن در بیمارستان مؤثر می باشد. تا کنون هیچ مورد مرگ و میر در میان واکسینه شدگان گزارش نشده است و چیزی که در مورد واکسینه شدن مهم می باشد، پیشگیری از ایتلا به کرونا تا دو هفته بعد از دوز دوم واکسن می باشد. بعد از اثر بخشی واکسن بدن توانایی مقابله با ویروس را دارد.

واکسیناسیون برای مقابله با کرونا ضروری است.
واکسیناسیون برای مهار کرونا ضروری است.

این گونه جهش یافته سریعتر انتقال می یابد.

11 ژوئن 2021-گزارش جدیدی از بهداشت عمومی انگلستان نشان می دهد که چگونه سریعاً ویروس انتقال می یابد. در گزارشی آمده است که حدود 90 درصد موارد جدید COVID-19 در جهان شامل نوع دلتا است. این گزارش نشان می دهد که این تعداد ممکن است تا 96 در صد هم برسد.گزارش می گوید نوع دلتا حدود 60 درصد بیشتر از نوع آلفا، که پاییز گذشته بر انگلستان تسلط داشت ، قابل انتقال است.

گاردین گزارش داد ، قبلاً نمونه های مثبت برای آزمایش ژنوم کامل به آزمایشگاه ها ارسال شده بود که نتایج آن 5-10 روز طول کشید. نتایج را می توان در حدود 48 ساعت با ژنوتیپ به دست آورد ، که در آن تنها بخشهای کلیدی نمونه مورد بررسی قرار می گیرد.جنی هریس ، مدیر اجرایی آژانس امنیت بهداشت بریتانیا ، از مردم خواست در میان تداوم گسترش سویه دلتا، واکسینه شوند.

هریس در گزارش PHE گفت: “با افزایش تعداد موارد دلتا در سراسر کشور ، واکسیناسیون بهترین راه دفاع ما است.اگر واجد شرایط هستید، ما از شما می خواهیم که بیایید و واکسینه شوید. به یاد داشته باشید که 2 دوز به طور قابل توجهی بیشتر از یک دوز محافظت می کند. “

مقامات در این گزارش تاکید کردند که واکسینه نشدن شانس بستری شدن یا مرگ را افزایش می دهد. از 42 فردی که کرونای دلتا داشتند و فوت کردند ، 23 نفر واکسینه نشدند ، هفت نفر تنها یک دوز دریافت کرده بودند و 12 نفر دو دوز بیش از 2 هفته قبل دریافت کرده بودند.نوع کرونای دلتا در حال افزایش موارد مرگ و میر در هند و دیگر نقاط جهان است. جایی که برای اولین بار نوع دلتا شناسایی شد، کشور هند بود. به گفته مقامات بهداشتی ، این بیماری در ایالات متحده مسئول حدود 6 درصد موارد است.

https://www.webmd.com/

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *