همه چیز درباره قارچ سیاه

قارچ سیاه چیست؟

قارچ سیاه یا موکورمیکوزیس، یک عفونت قارچی جدی اما نادر است. این عفونت توسط گروهی از کپک ها به نام موکورمایست ایجاد می شود. این قالب ها در سرتاسر محیط زندگی می کنند. موکورمیکوزیس عمدتاً افرادی را که مشکلات سلامتی دارند یا از داروهایی استفاده می کنند که توانایی بدن را در مبارزه با میکروب ها و بیماری ها کاهش می دهد ، تحت تأثیر قرار می دهد. بیشتر پس از استنشاق اسپورهای قارچی از هوا ، سینوس ها یا ریه ها را تحت تأثیر قرار می دهد. همچنین ممکن است پس از بریدگی ، سوختگی یا سایر انواع آسیب های پوستی روی پوست ایجاد شود.

آنها در خاک و مواد آلی در حال پوسیدگی مانند برگ، کمپوست یا چوب پوسیده زندگی می کنند. افراد در تماس با اسپورهای قارچی در محیط دچار قارچ سیاه می شوند. به عنوان مثال ، عفونت های مربوط به ریه یا سینوس می تواند پس از تنفس در اسپورها ایجاد شود. این اشکال موکورمیکوزیس معمولاً در افرادی رخ می دهد که مشکلات سلامتی دارند یا از داروهایی استفاده می کنند که توانایی بدن را در مبارزه با میکروب ها و بیماری ها کاهش می دهد.

علائم قارچ سیاه

انواع قارچ سیاه

موکورمیکوزیس کرگدن (سینوس و مغز)

یک عفونت در سینوس ها است که می تواند به مغز سرایت کند. این بیشتر در افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده و در افرادی که پیوند کلیه انجام داده اند شایع است. به طور کلی افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند باید مواظب این بیماری خطرناک باشند.

موکومیکوز ریوی

 شایع ترین نوع موکورمایکوزیس در افراد مبتلا به سرطان و افرادی است که پیوند اندام یا سلول بنیادی انجام داده اند.

موکومیکوز گوارشی

در بین کودکان خردسال بیشتر از بزرگسالان شایع است. نوزادان نارس و کم وزن هنگام تولد کمتر از 1 ماه در صورت داشتن آنتی بیوتیک ، جراحی یا داروهایی که توانایی بدن را در مبارزه با میکروب ها و بیماری ها کاهش می دهد ، در معرض خطر هستند.

موکورمیکوز پوستی

پس از ورود قارچ ها به بدن از طریق شکستگی در پوست ایجاد می شود. این نوع عفونت ممکن است پس از سوختگی ، خراش ، بریدگی ، جراحی یا سایر انواع آسیب های پوستی ایجاد شود. این شایع ترین شکل موکورمیکوزیس در افرادی است که سیستم ایمنی ضعیفی ندارند.

موکورمیکوز پراکنده

 زمانی اتفاق می افتد که عفونت از طریق جریان خون پخش شده و قسمت دیگری از بدن را تحت تأثیر قرار دهد. این عفونت بیشتر بر مغز تأثیر می گذارد ، اما می تواند اندام های دیگر مانند طحال ، قلب و پوست را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

علائم قارچ سیاه

علائم موکورمیکوزیس بستگی به این دارد که قارچ در کجای بدن در حال رشد است.در صورت داشتن علائمی که فکر می کنید مربوط به موکورمایکوزیس است ، با ارائه دهنده خدمات درمانی خود تماس بگیرید. علائم کلی آن عبارت است از:

تنگی نفس

سوزش چشم

تب

ضایعات سیاه رنگ بر روی بینی و دهان

علائم قارچ سیاه
علائم موکورمیکوزیس رینوس مغزی (سینوس و مغز) عبارتند از:

تورم یک طرفه صورت

سردرد

احتقان بینی یا سینوس

ضایعات سیاه روی پل بینی یا بالای دهان که به سرعت شدیدتر می شوند

تب

قارچ سیاه چیست
از عوارض قارچ سیاه، آسیب جدی به چشم است.
علائم موکورمیکوز ریوی (ریه) عبارتند از:

تب

سرفه کردن

درد قفسه سینه

تنگی نفس

موکورمیکوز پوستی (پوستی) می تواند شبیه تاول یا زخم باشد و ناحیه آلوده ممکن است سیاه شود. علائم دیگر شامل درد ، گرما ، قرمزی بیش از حد یا تورم در اطراف زخم است.

علائم موکورمیکوزیس گوارشی عبارتند از:

درد شکم

تهوع و استفراغ

خونریزی دستگاه گوارش

موکورمیکوز منتشر به طور معمول در افرادی رخ می دهد که از بیماری های دیگر بیمار هستند. بنابراین نمی توان تشخیص داد که کدام علائم مربوط به موکورمیکوز است. بیماران مبتلا به عفونت منتشر در مغز ممکن است دچار تغییر وضعیت روحی یا کما شوند.

چه کسانی مبتلا به موکومایکوز می شوند؟

موکورمیکوزیس نادر است ، اما در افرادی که مشکلات سلامتی دارند یا از داروهایی استفاده می کنند که توانایی بدن را در مبارزه با میکروب ها و بیماری ها کاهش می دهد ، شایع تر است. گروه های خاصی از افراد بیشتر مستعد ابتلا به موکورمایکوزیس هستند ، شامل افرادی که دارای موارد زیر هستند:

  • دیابت ، به ویژه با کتواسیدوز دیابتی
  • سرطان
  • پیوند عضو
  • پیوند سلول های بنیادی
  • استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها
  • استفاده از داروهای تزریقی
  • آهن زیاد در بدن (اضافه بار آهن یا هموکروماتوز)
  • آسیب پوستی در اثر جراحی ، سوختگی یا زخم
  • نارس بودن و وزن کم هنگام تولد (برای موکورمیکوز دستگاه گوارش نوزادان)

چگونه فردی به قارچ سیاه مبتلا می شود؟

افراد از طریق تماس با اسپورهای قارچی در محیط دچار موکورمیکوزیس می شوند. به عنوان مثال ، شکل ریه یا سینوس عفونت می تواند پس از استنشاق اسپورها از هوا رخ دهد. عفونت پوستی می تواند پس از ورود قارچ به پوست از طریق خراش ، سوختگی یا سایر انواع آسیب های پوستی ایجاد شود. در دوران همه گیری کرونا، افرادی که به ویروس کرونا مبتلا می شوند نیز امکان ابتلا به قارچ سیاه هم در آن ها وجود دارد. دلیل این امر می تواند ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن بیماران باشد. جلوگیری از ابتلا به کرونا، از راه های پیشگیری از قارچ سیاه نیز می باشد. برای آشنا شدن با سویه جدید کرونا و علائم آن این مقاله را بخوانید.

آیا موکورمیکوزیس مسری است؟

خیر. موکورمیکوز نمی تواند بین مردم یا بین مردم و حیوانات گسترش یابد.

چگونه می توان خطر ابتلا به قارچ سیاه را کاهش داد؟

اجتناب از تنفس در اسپورهای قارچی دشوار است زیرا قارچ هایی که باعث ایجاد موکورمیکوزیس می شوند در محیط شایع هستند. هیچ واکسنی برای جلوگیری از موکورومیکوز وجود ندارد. برای افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف شده است ، ممکن است راه هایی برای کاهش احتمال ابتلا به موکورومیکوز وجود داشته باشد.

از خود در برابر محیط محافظت کنید.توجه به این نکته ضروری است که اگرچه این اقدامات توصیه می شود، اما ثابت نشده است که از موکورمیکوز جلوگیری می کند.سعی کنید از مناطقی با گرد و غبار زیاد مانند محل ساخت و ساز و حفاری اجتناب کنید. اگر نمی توانید از این مناطق دوری کنید ، هنگام حضور در آنجا از ماسک تنفسی N95 (نوعی ماسک صورت) استفاده کنید.

پس از طوفان و بلایای طبیعی از تماس مستقیم با ساختمانهای آسیب دیده از آب و جاری شدن سیل خودداری کنید.از فعالیت هایی که شامل تماس نزدیک با خاک یا گرد و غبار است ، مانند کار در حیاط یا باغبانی ، خودداری کنید. اگر این امکان پذیر نیست ،هنگام انجام فعالیت های خارج از منزل مانند باغبانی ، کار در حیاط یا بازدید از مناطق جنگلی ، کفش ، شلوار بلند و پیراهن آستین بلند بپوشید.

هنگام دست زدن به موادی مانند خاک ، خزه یا کود ، دستکش بپوشید. برای کاهش احتمال ایجاد عفونت پوستی ، صدمات پوستی را به خوبی با آب و صابون تمیز کنید ، به ویژه اگر در معرض خاک یا گرد و غبار قرار گرفته باشند.

داروهای ضد قارچ

 اگر شما در معرض خطر ابتلا به موکورمایکوزیس هستید (به عنوان مثال ، در صورت پیوند عضو یا پیوند سلول های بنیادی) ، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است دارویی برای جلوگیری از موکورمایکوزیس و سایر عفونت های کپک تجویز کند. پزشکان و دانشمندان هنوز در حال یادگیری این هستند که کدام بیماران پیوندی بیشتر در معرض خطر هستند و چگونه می توان از عفونت های قارچی به بهترین نحو پیشگیری کرد.

درمان قارچ سیاه

موکورمیکوزیس چگونه درمان می شود؟

با تجویز داروهای ضد قارچ ، معمولاً آمفوتریسین B ، پازاکونازول یا ایزاووکونازول درمان شود. این داروها از طریق وریدی (آمفوتریسین B ، پازاکونازول ، ایزاووکونازول) یا از طریق دهان (پوساکونازول ، ایزاووکونازول) تجویز می شوند.اغلب ، موکورمیکوزیس نیاز به جراحی برای برش بافت عفونی دارد. باید توجه داشت که اگر به این بیماری خطرناک توجه نشود، عوارض جدی ای و گاها مرگ را به دنبال دارد.

https://www.cdc.gov/

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *