اختلال شخصیت پارانوئید

اختلال شخصیت پارانوئید یک اختلال سلامت روانی است که با سوظن مداوم و حس بدگمانی نسبت به دیگران مشخص می‌شود.از لحاظ تاریخی، اختلالات شخصیتی بخشی از یک ماهیت فردی محسوب می‌شدند.امروزه، اختلالات شخصیتی به عنوان بخشی از طیف اختلالات سلامتی ذهنی شناخته می‌شوند و می‌توانند به طور موثر درمان شوند.

غالباً ، یک فرد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید معتقد خواهد بود که کسی در تلاش است تا به او آسیب برساند و هنگامی که درجه پارانویا شروع به تأثیر قابل توجه بر کار ، زندگی شخصی یا اجتماعی یک فرد می کند ، تشخیص بیماری داده می شود.

در اختلال شخصیت پارانوئید ، یک سازگاری نادرست با استرس و وقایع زندگی وجود دارد که بر رفتار مقابله ای فرد مبتلا و نحوه درک او از جهان تأثیر می گذارد. اختلال شخصیت پارانوئید یک بیماری روانی مزمن در نظر گرفته می شود و در مردان بیشتر از زنان است. بی اعتمادی و سوظن طولانی مدت و عمومی نسبت به سایر افراد و اهداف آنها به شدت بر توانایی فرد در ایجاد یا حفظ روابط اجتماعی و شخصی تأثیر می گذارد.

دلایل اختلال شخصیت پارانوئید

هیچ علت خاصی برای این بیماری مشخص نشده است. ویژگی های ژنتیکی ، عوامل خانوادگی و رویدادهای آسیب زای زندگی ممکن است در پیشرفت بیماری نقش داشته باشد. اختلال شخصیت پارانوئید همچنین ممکن است در خانواده هایی که سابقه اختلالات روان پریشی مانند اسکیزوفرنی دارند وجود داشته باشد.

اکثر افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید ، بدون دلیل منطقی ، متقاعد می شوند که دیگران در تلاشند به آنها آسیب برسانند. آنها به دنبال شواهدی هستند که نشان می دهد دیگران برای آسیب رساندن به آنها هستند ، انگیزه های پنهان و قابل اعتماد مردم را به طور مکرر زیر سوال می برند.

برخی از افراد مبتلا ممکن است پرخاشگر باشند. یک ویژگی معمول در افرادی که به این بیماری مبتلا هستند ، کمبود شوخ طبعی است. آنها همچنین می توانند تعارف ها را اشتباه تعبیر کرده و آنها را به عنوان انتقاد تلقی کنند. همچنین ، ممکن است مشکلات بهداشت روان دیگری مانند اضطراب و افسردگی نیز داشته باشند.

یکی از تفاوتهای اصلی اختلال شخصیت پارانوئید و اسکیزوفرنی این است که توهم از ویژگیهای معمول اختلال شخصیت پارانوئید نیست. توهمات تجربه شده در موارد اسکیزوفرنی ممکن است شامل دیدن ، شنیدن ، بو ، احساس یا حتی چشیدن چیزی باشد که در واقع وجود ندارد.

شایعترین نوع توهم در اسکیزوفرنی ، شنوایی است و فرد مبتلا صداهایی را در سر خود می شنود.

مراقبت و درمان

روش شناخته شده ای برای “درمان” اختلال شخصیت پارانوئید وجود دارد اما مشاوره و گروه درمانی می تواند به شما کمک کند. هنگام مراقبت از فرد مبتلا ، به مراقب توصیه می شود از صمیمیت ، صداقت یا مهربانی بیش از حد خودداری کند و از نشان دادن ناامیدی یا خصومت خودداری کند.

در بعضی از افراد ممکن است از داروها برای درمان اضطراب و افسردگی استفاده شود.

منبع: news-medical

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *