روماتیسم

اختلالات روماتیسم

چندین بیماری وجود دارد که در دسته اختلالات روماتیسم طبقه بندی می شوند. اصطلاح روماتیسم اصطلاحی ساده برای توصیف آرتریت روماتوئید است.اختلالات روماتوئید شامل مواردی است که عضلات ، مفاصل و استخوان ها را تحت تأثیر قرار می دهند. آنها شایع هستند و تأثیر زیادی بر سلامت جمعیت عظیمی در سراسر جهان دارند.شرایط شدیدتر منجر به بیماری های التهابی روماتیسمی می شود که باعث تخریب مفصل و اندام می شود. اینها دلیل اصلی درد شدید ، ناتوانی و حتی مرگ است که کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار می دهد و منجر به چندین بیماری همزمان یا بیماری های همراه می شود.

چه کسی بیماری های روماتیسمی را تشخیص و درمان می کند؟

افراد مبتلا به بیماری های روماتیسمی توسط روماتولوژیست هایی که در این زمینه آموزش دیده اند ، تشخیص و درمان می شوند.متخصصان روماتولوژی بیش از 100 نوع بیماری روماتیسمی و آرتروز را درمان می کنند که شامل بخش عمده ای از بیماری های روماتیسمی التهابی مانند آرتریت روماتوئید ، لوپوس و نقرس است.

اصطلاح “روماتیسم”

اصطلاح روماتیسم در زمینه های تاریخی هنگام اشاره به هر یک از مجموعه گسترده ای از اختلالات التهابی مفصل مورد استفاده قرار گرفت. از این جهت در ادبیات پزشکی دیگر استفاده نمی شود و بیماریهایی که در لیست اختلالات روماتوئید ذکر شده اند ممکن است تحت روماتیسم برشمرده شوند.

بعضی از کشورها از کلمه روماتیسم برای توصیف سندرم فیبرومیالژیا استفاده می کنند. بنابراین روماتیسم دو شکل دارد:

  • مفصلی است که معمولاً شامل آرتریت روماتوئید ، لوپوس ، نقرس ، اسپوندیلیت و غیره است.
  • غیر مفصلی یا مواردی که بر بافت نرم ، عضلات تأثیر می گذارند و منجر به سندرم درد منطقه ای می شوند

زمانی بود که دردها و درد ها تحت عنوان روماتیسم بخشی طبیعی از پیری بود.بیشتر افراد با افزایش سن دچار سفتی و درد مفصل می شوند. بسیاری از مواردی که به آنها روماتیسم گفته می شود ، در واقع مواردی از آرتروز بوده و نه آرتریت روماتوئید یا هیچ یک از اختلالات التهابی.

روماتیسم
روماتیسم موجب درد های مفصلی دردناک می شود.

کدام اختلالات را به عنوان اختلالات روماتوئید دسته بندی می کنند؟

اختلالات روماتوئید شامل آرتروز نیست. برخی از اختلالات شامل آرتریت روماتوئید ، لوپوس ، نقرس ، اسکلرودرمی ، آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان ، سندرم شوگرن ، اسپوندی آلارتریتید ، پلی میالژیا روماتیسمی ، واسکولیت سیستماتیک مانند آرتریت سلول غول پیکر و غیره است.

علائم اختلالات التهابی مفصل

اختلالات التهابی مفصل شامل درد شدید مفصل ، تورم ، سفتی و خستگی است که در هنگام میانسالی فرد احساس می شود.این به شدت بر توانایی کاری و عملکرد شامل ایجاد و حفظ شغل ، پرورش کودک و فعالیتهای ضروری روزمره تأثیر می گذارد.

روماتیسم روی چند نفر تأثیر می گذارد؟

اختلالات التهابی روماتیسمی بیش از 7 میلیون آمریکایی را تحت تأثیر قرار می دهد و از این 1.3 میلیون بزرگسال مبتلا به آرتریت روماتوئید هستند.در اروپا بیش از 100 میلیون نفر تحت تأثیر بیماری های روماتیسمی قرار دارند. این تقریباً یک چهارم کل جمعیت است.از آمار آمریكا مشاهده می شود كه بین 161،000 تا 322،000 بزرگسال مبتلا به لوپوس هستند و تقریباً 300،000 كودك آمریکایی از بیماری های روماتیسمی رنج می برند. شایع ترین آنها آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان یا آرتریت روماتوئید نوجوانان است. برآوردها نشان می دهد که از هر 1000 کودک یک کودک به نوعی به بیماری روماتیسمی مبتلا می شود و 8.4٪ از زنان و 5٪ از مردان در طول زندگی خود به نوعی به بیماری روماتیسمی مبتلا می شوند.

زنان 2 تا 3 برابر بیشتر دچار اختلالات روماتوئید مانند آرتریت روماتوئید و 10 برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به لوپوس هستند. زنان در اروپا 60 درصد موارد تشخیص داده شده را تشکیل می دهند.

روماتولوژی و بیماری های روماتیسمی

بیماری های روماتیسمی بر روی تاندون ها ، رباط ها ، استخوان ها و عضلات مفاصل تأثیر می گذارد. در میان آنها انواع مختلفی از آرتروز وجود دارد.گاهی اوقات بیماری های اسکلتی عضلانی نامیده می شوند. علائم رایج عبارتند از:

درد مفصل

از دست دادن حرکت در مفصل یا مفاصل

التهاب – تورم ، قرمزی و گرما در مفصل یا ناحیه آسیب دیده

رشته پزشکی که این نوع شرایط را بررسی می کند ، روماتولوژی نام دارد. اگر پزشک عادی شما فکر می کند که به یک بیماری روماتیسمی مبتلا هستید ، احتمالاً شما را به یک روماتولوژیست می فرستد

روماتولوژیست شما را برای تشخیص وضعیت شما معاینه می کند ، سپس بر یک برنامه درمانی برای شما نظارت می کند که احتمالاً شامل داروها ، ورزش منظم ، رژیم غذایی سالم ، مدیریت استرس و استراحت است.

اختلالات شایع روماتیسم

سالها پیش ، شرایطی از این دست تحت عنوان گسترده روماتیسم قرار گرفت. اکنون بیش از 200 بیماری روماتیسمی متمایز وجود دارد. از جمله متداول ترین موارد عبارتند از:

آرتروز ،آرتریت روماتوئید (RA) ، لوپوس، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) و آرتریت، پسوریازیس ، سندرم شوگرن،نقرس، اسکلرودرمی، آرتروز عفونی،آرتریت روماتویید جوانان

چه عواملی باعث بیماری روماتیسمی می شود؟

بیشتر این شرایط وقتی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما خراب شده و به بافتهای خود حمله کند. پزشکان مطمئن نیستند که علت این امر چیست. بعضی اوقات در ژن های شماست. در مواقع دیگر این نتیجه چیزی در جهان اطراف شما است ، مانند دود سیگار ، آلودگی یا چیزی که باعث عفونت می شود. جنسیت نیز نقش دارد – به نظر می رسد بیماری های روماتیسمی بیش از مردان بر زنان تأثیر می گذارند.

درد های مفصلی و روماتیسم

بیماری های روماتیسمی

آرتروز (OA)

آرتروزچیست

 برخلاف اکثر بیماری های روماتیسمی ، آرتروز با مشکلات سیستم ایمنی بدن ارتباط ندارد. در نتیجه آسیب به غضروف ، ماده بالشتکی انتهای استخوان ها ایجاد می شود. با از بین رفتن مفاصل ، آسیب می بینند و حرکت آنها سخت تر می شود. معمولاً روی زانوها ، باسن ، کمر ، گردن ، انگشتان و پاها تأثیر می گذارد.

علائم

درد

تورم

گرما

سفتی، سختی

ضعف عضلانی می تواند باعث ناپایداری مفاصل شود. بسته به اینکه روی چه قسمت هایی از بدن تأثیر می گذارد ، OA می تواند راه رفتن ، گرفتن اشیا ، لباس پوشیدن ، شانه زدن یا نشستن را دشوار کند.

تشخیص

 پزشک در مورد سابقه پزشکی و علائم شما سوال خواهد کرد. همچنین یک معاینه فیزیکی خواهید داشت. همچنین ممکن است لازم باشد آزمایش خون بدهید یا اجازه دهید پزشک از مایعات مفصل یک نمونه مایعات بردارد.معمولاً در زمانی که فرد مبتلا به OA به دنبال درمان می رود ، در اشعه ایکس مفصل تغییراتی مشاهده می شود. اشعه ایکس ممکن است باریک شدن فضای مفصل یا وجود خارهای استخوان را نشان دهد. در بعضی موارد ، ممکن است پزشک برای تهیه تصویری از داخل مفصل شما درخواست MRI (تصویربرداری با تشدید مغناطیسی) کند.

روماتیسم مفصلیRA

 روماتیسم مفصلی چیست

وقتی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن به بافتهای خود حمله کرده و باعث درد ، تورم و سفتی مفصل شود. این بخشی از پیری طبیعی نیست.

علائم

درد و تورم در چندین مفصل (معمولاً مفاصل دو طرف بدن شما مانند هر دو مچ دست یا مچ پا)

مشکلات موجود در اندام های دیگر مانند چشم و ریه

سفتی مفصل ، به خصوص در صبح

خستگی

توده هایی به نام گره های روماتوئید است

تشخیص

شما یک معاینه دریافت خواهید کرد و در مورد سابقه سلامتی خود به پزشک خود می گویید. پزشک ممکن است از اشعه ایکس و نمونه هایی از مایع مفصل شما استفاده کند. آنها آزمایش خون را انجام می دهند که به دنبال علائم مختلف التهاب است.

لوپوس

لوپوس چیست

 لوپوس (که به آن SLE یا لوپوس اریتماتوی سیستمیک نیز گفته می شود) یک بیماری خود ایمنی است. این می تواند بسیاری از اعضای بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد.

علائم

درد مفصل

خستگی

سفتی مفصل

بثورات ، از جمله بثورات “پروانه” در سراسر گونه ها

حساسیت به آفتاب

ریزش مو

انگشتان یا انگشتان پا یا آبی هنگام قرار گرفتن در معرض سرما (که پدیده رینود نامیده می شود)

مشکلات در اندام های دیگر مانند کلیه ها

اختلالات خونی ، مانند کم خونی و سطح پایین گلبول های سفید خون یا پلاکت ها

درد قفسه سینه ناشی از التهاب غشای داخلی قلب یا ریه ها

تشنج یا سکته مغزی

تشخیص

 پزشک از شما در مورد سابقه پزشکی سوال می کند ، معاینه فیزیکی می کند و آزمایش آزمایشگاهی از نمونه های خون و ادرار را برای شما تعیین می کند. آزمایش خون برای لوپوس شامل موارد زیر است:آزمایش آنتی بادی ضد هسته (ANA). اکثر افراد مبتلا به لوپوس آزمایش خون ANA مثبت دارند.

آرتروز های مفصلی
راه های تشخیص هر کدام از انواع بیماری های روماتیسم، متفاوت است.

اسپوندیلیت آنکیلوزان

اسپوندیلیت آنکیلوزان چیست

 اسپوندیلیت آنکیلوزان معمولاً به تدریج و به عنوان کمردرد شروع می شود. معمولاً مفاصل محل اتصال ستون فقرات به لگن است که به مفاصل ساکروایلیاک معروف است.اسپوندیلیت آنکیلوزان در مردان جوان خصوصاً از سن نوجوانی تا 30 سالگی بیشتر دیده می شود.

علائم

درد تدریجی در کمر و باسن

کمردرد که بدتر می شود و در ستون فقرات موثر است

درد بین تیغه های شانه و گردن احساس می شود

درد و سفتی در پشت ، به ویژه در هنگام استراحت و هنگام برخاستن

درد و سفتی که بعد از فعالیت بهتر می شود

درد در وسط کمر و سپس در قسمت فوقانی پشت و گردن (بعد از 5-10 سال)

اگر شرایط بدتر شود ، ممکن است ستون فقرات شما سفت شود. خم شدن برای فعالیتهای روزمره ممکن است سخت شود.

تشخیص

 پزشک معاینه فیزیکی می کند و از شما در مورد سابقه پزشکی سوال می کند. ممکن است با مشاهده مفاصل ساکروایلیاک ، از پشت خود پرتوی ایکس بگیرید. آزمایش خون برای پروتئینی به نام HLA-B27 ممکن است در تأیید تشخیص کمک کند.

 سندرم شوگرن

سندروم شوگرن چیست

سندرم شوگرن باعث خشک شدن قسمت هایی از بدن شما می شود ، مانند چشم یا دهان. بعضی از افراد RA و لوپوس نیز دارند. دیگران فقط سندروم شوگرن دارند. علت آن ناشناخته است ، اما زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما به آن قسمت های بدن حمله کند. این در زنان بیشتر از مردان است.

علائم

خشکی چشم (غدد چشمان شما به اندازه کافی اشک نمی ریزند)

سوزش و سوزش چشم

خشکی دهان (غدد موجود در دهان شما بزاق کافی ندارند)

پوسیدگی دندان ، بیماری لثه یا برفک

غده های متورم در دو طرف صورت شما

درد و سفتی مفصل (به ندرت)

بیماری های اندام های داخلی (به ندرت)

تشخیص

 پزشک معاینه فیزیکی انجام می دهد و در مورد سابقه پزشکی شما سؤال می کند. ممکن است تست های دیگری نیز دریافت کنید. برای تأیید تشخیص ، پزشک ممکن است نمونه برداری کند و از لب داخلی شما بافت بگیرد تا در آزمایشگاه بررسی کند.

آرتروز پسوریازیس

آرتروز پسوریازیس چیست

نوعی آرتریت خودایمنی که گاهی اوقات با علائم پوستی پسوریازیس مرتبط است. 5 نوع وجود دارد:

متقارن بر مفاصل دو طرف بدن شما تأثیر می گذارد. شایع ترین است و شبیه RA است.نامتقارن بر مفاصل مشابه دو طرف تأثیر نمی گذارد. ممکن است نسبت به سایر اشکال ملایم باشد.دیستال همراه با ناخن ها ، انتهای انگشتان و انگشتان شما را تحت تأثیر قرار می دهد.اسپوندیلیت ستون فقرات و گردن شما را تحت تأثیر قرار می دهد.موتیلان های آرتریت به مفاصل کوچک انتهای انگشتان و انگشتان پا حمله می کنند. ممکن است شدیدترین نوع باشد.

علائم

آنها اشکال دیگر یا آرتروز را تقلید می کنند:

مفاصل متورم دردناک

سفتی – از دست دادن یا دامنه حرکت

انگشتان دست و پا متورم است – آنها اغلب انگشتان پا یا انگشتان سوسیس نامیده می شوند

درد تاندون یا رباط

راش

تغییرات ناخن و انگشتان پا

خستگی

چشم ملتهب

شراره ها – دوره های فعالیت و علائم بیماری بالا

بیشتر افراد ممکن است علائم پوستی داشته باشند قبل از اینکه علائم مفصلی پیدا کنند. گاهی اوقات ابتدا روی مفاصل تأثیر می گذارد. برخی از افراد هرگز علائم پوستی ندارند.

تشخیص

تشخیص بیماری سختی است. می تواند شبیه RA ، نقرس و حتی آرتروز باشد.ژن ها در این بیماری نقش دارند ، بنابراین پزشک در مورد سابقه پزشکی شما و بستگان شما سؤال می کند. آنها به مفاصل شما نگاه می کنند که آیا تورم و التهاب دارند یا خیر ، و ممکن است مایعات را از یکی خارج کنند تا مطمئن شوند نقرس یا آرتریت عفونی دلیل مشکلات شما نیست. آنها همچنین پوست شما را از نظر علائم پسوریازیس بررسی می کنند. آزمایشات تصویربرداری می تواند نشان دهد که آیا آسیب مفصلی دارید یا خیر. برای آگاهی یافتن از سایر اطلاعات در خصوص بیماری لوپوس یا آرتروز پسوریازیس این مقاله را بخوانید.

آرتروز عفونی

آرتروز عفونی چیست

 آرتروز ناشی از عفونت در مفصل.

علائم

به سرعت شروع می شوند. به دنبال:

تورم و درد مفصل شدید

معمولاً فقط یک مفصل مبتلا می شود

به احتمال زیاد در زانوی شما است ، اما همچنین می تواند بر روی باسن ، مچ پا و مچ دست شما تأثیر بگذارد

تشخیص

پزشک شما یک معاینه کامل بدنی انجام می دهد و در مورد سابقه پزشکی شما سوال می کند. آنها ممکن است نمونه ای از مایع را از مفصل بردارند تا بفهمند چه چیزی باعث ایجاد عفونت شده است. آنها همچنین ممکن است با استفاده از اشعه ایکس مفصل را انجام دهند یا آزمایشات تصویربرداری دیگری مانند MRI یا سونوگرافی را انجام دهند تا صدمه ببینند.

آرتریت روماتویید جوانان

آرتریت روماتویید جوانان چیست

شایعترین شکل آرتروز در کودکان و جوانان. سیستم ایمنی کودک به اشتباه به بافتهای خود حمله کرده و باعث التهاب در مفاصل و سایر اندام ها و سیستم ها می شود.

علائم

شایع ترین علائم مفصل عبارتند از:

درد مفصل

مفاصل متورم

تب

راش

تشخیص

 پزشک در مورد سابقه سلامتی کودک شما سؤال می کند تا بفهمد چه مدت از علائم وی گذشته است. سپس مفاصل کودک را از نظر تورم ، قرمزی و دامنه حرکت بررسی می کنند. آنها احتمالاً آزمایش خون را انجام می دهند که به دنبال علائم مختلف التهاب است.

درمان روماتیسم

از آنجا که اشکال و شرایط مختلفی وجود دارد که تحت اختلالات روماتیسم طبقه بندی می شوند ، درمان های آنها نیز از نظر ماهیت متنوع است.روماتیسم یک اصطلاح ساده پوستی است که هر دو نوع التهاب و غیر التهاب سندرم درد و آرتروز را در بر می گیرد.در انواع التهابی روماتیسم (اصطلاحاً اختلالات روماتیسمی) مواردی هستند که مفاصل را تحت تأثیر قرار می دهند و آنهایی که کل بدن یا سایر بافت های نرم را نیز تحت تأثیر قرار می دهند.هیچ دارو یا درمانی وجود ندارد که شرایط آرتروز یا سندرم درد التهابی را بهبود بخشد. برخی از عوامل برای برخی از افراد بیشتر از دیگران موثر هستند.

اهداف و روشهای درمانی شامل موارد زیر است:

مدیریت و تسکین درد

این هدف اصلی درمان همه اشکال اختلالات روماتیسم اعم از التهابی یا غیرالتهابی است.

درد می تواند از دو طریق کنترل شود – با استفاده از مسکن های سنتی و با استفاده از مسکن هایی که التهاب را نیز کاهش می دهند. موارد اول شامل داروهای ضد درد مخدر یا مواد مخدر مانند مورفین و کدئین است که ممکن است درد را تسکین دهند اما هیچ تاثیری بر روند التهابی ندارند.

گروه دیگر شامل عواملی به نام عوامل ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) شامل ایبوپروفن ، دیکلوفناک ، ناپروکسن و غیره است. این عوامل باعث تسکین درد و همچنین روند التهابی را کاهش می دهند. این به شدت برای کسانی که از بیماری التهابی مفصل رنج می برند مفید است.

با این حال ، به دلیل خطر بروز عوارض جانبی شدید مانند زخم معده ، کلیه ، قلب و کبد در اثر استفاده طولانی مدت ، این داروها برای استفاده طولانی مدت در کسانی که اختلالات روماتیسمی التهابی دارند تجویز نمی شوند.

روماتیسم
درمان روماتیسم

کاهش التهاب روماتیسم در مفاصل یا سایر بافت ها

یکی دیگر از اهداف اصلی درمانی ، کاهش و جلوگیری از التهاب مفاصل است. این ممکن است با استفاده از کورتیکواستروئیدها حاصل شود. این عوامل باعث کاهش التهاب می شوند و با گذشت زمان ممکن است از پیشرفت آسیب مفصلی جلوگیری کنند.اگرچه استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها با خطرات عوارض جانبی همراه است ، اما این عوامل هنوز هم پایه اصلی درمان اکثر اختلالات روماتیسم هستند. عواملی که برای مقابله با التهاب حاد در سایر بیماری های آرتروز مانند نقرس استفاده می شود شامل کلشی سین است.

همچنین با استفاده از عوامل جدیدتری به نام اصلاح کننده پاسخ بیولوژیکی یا BRM ، التهاب کاهش می یابد. این موارد به طور گسترده ای در آرتریت روماتوئید استفاده می شود و این عوامل مارکرهای التهابی را که منجر به آسیب مفصلی می شوند ، هدف قرار می دهند.

بیشتر اختلالات روماتیسمی به دلیل ابتلا به مفاصل توسط فرآیندهای التهابی منجر به ناتوانی شدید می شود. یک هدف مهم درمانی جلوگیری از آسیب بیشتر پیشرونده مفصل است و از طریق فیزیوتراپی و تمرینات حرکتی مطلوب مفصل و استقلال نسبی بیمار را حفظ می کند.

آسیب مفصلی همچنین در موارد آرتریت روماتوئید با استفاده از عواملی که تحت عنوان داروهای ضد آرتریت روماتوئید (DMARDs) اصلاح می کنند ، پیشگیری و متوقف می شود. این عوامل شامل متوترکسات ، لفلونومید ، نمک های طلا ، هیدروکسی کلروکین و غیره هستند.آنها می توانند از آسیب مفصلی پیشرونده جلوگیری کرده و از ناتوانی مرتبط با آرتریت روماتوئید جلوگیری کنند.

در نقرس ، عواملی که برای جلوگیری از آسیب مفصلی استفاده می شوند ، اسید اوریک خون از جمله آلوپورینول را کاهش می دهند.

نسخه گیاهی برای درمان روماتیسم

کسانی که روماتیسم دارند صبح ناشتا نصف استکان آبلیمو همراه آب بعد از یک حمام میل کنند. نسخه دیگر این است که روغن زیتون را با سیر کوبیده مخلوط کنند و مرهمی بوجود آورند که برای انواع روماتیسم و درد عضلات و ی اعصاب گرانبهاست. زردچوبه از دیگر موادی است که به کاهش درد مفاصل کمک می کند.

منبع:

https://www.news-medical.net/

https://www.webmd.com/

https://www.ufrgs.br/ligadeoncologia/index_arquivos/review_paraneoplastic_syndromes.pdf

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *