زبان و نشانه هایش

روی زبان شما چیست و نشانه چیست؟

برجستگی و لکه های دهان شما می تواند بی ضرر باشد. اما گاهی اوقات ، آنها می توانند زبان و نشانه های آن می تواند علامتی باشد از آنچه در سلامت شما رخ می دهد. ، بدهند. عفونت ، استرس ، مشکلات دارویی و حتی افزایش سن می تواند اثرات خود را در زبان شما ایجاد کند. دریابید که زبان شما به شما چه می گوید و چه زمانی باید به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کنید.

پچ های سفید (white patches)

لکه های سفید خامه ای ممکن است برفک ، یک عفونت قارچی باشد. این اتفاق اغلب بعد از بیماری یا داروهایی که باعث می شوند تعادل باکتری ها در دهان شما بریزد، اتفاق می افتد. لکه های سفید که به شکل توری هستند می توانند لیکن پلان باشند ، بیماری که در آن سیستم ایمنی بدن شما به بافت های دهان شما حمله می کند. اگر مناطق سفت ، مسطح و سفید رنگی را ببینید که نمی توان آنها را از بین برد ، می تواند لکوپلاکیا باشد که با سرطان در ارتباط است. (برای آشنایی بیشتر به مقاله درباره لکوپلاکیا بیشتر بدانید مراجعه کنید.)در مورد هر لکه سفیدی که مشاهده می کنید به دندانپزشک اطلاع دهید.

زبان با پچ سفید

مو روی زبان (hairy tongue)

اگر زبان شما پوششی شبیه خز سیاه ، قهوه ای یا سفید دارد ، ممکن است زبان مویی داشته باشید. این “موها” پروتئین هایی هستند که برجستگی های طبیعی و کوچک را به رشته های طولانی تر تبدیل می کنند ، جایی که غذا و باکتری گیر میفتد و هنگام مسواک زدن یا خراشیدن زبان از بین می رود. اگر لکه های سفید و مویی دارید که نمی توانید آنها را بتراشید ، ممکن است این لکوپلاکیای مودار دهانی باشد. این می تواند برای افراد آلوده به ویروس هایی مانند Epstein-Barr یا HIV رخ دهد.زبان مودار

زبان سیاه

زبان مودار می تواند سیاه باشد. اما زبان شما همچنین می تواند پس از مصرف یک ضد اسید با ماده ای به نام بیسموت سیاه شود. برای برخی از افراد ، هنگامی که با بزاق مخلوط می شود ، زبان را سیاه می کند که بی ضرر است و با قطع مصرف دارو از بین می رود.

زبان سیاه

زبان قرمز روشن

یک زبان قرمز شبیه توت فرنگی می تواند نشانه اولیه بیماری کاوازاکی باشد ، یک بیماری نادر و جدی که التهاب رگ های خونی در سراسر بدن و اغلب در کودکان است. همچنین علامت تب مخملک است. اگر زبان قرمز شما صاف هم هست و در دهان خود درد دارید ، ممکن است نشانه این باشد که بدن شما ویتامین B3 کافی ندارد.زبان روشن

احساس سوزش

اگر احساس می کنید با قهوه داغ زبانتان را سوزانده اید و طعم آن فلزی یا تلخ است ، ممکن است سندرم سوزش دهان داشته باشید. این ممکن است به معنای مشکل در اعصاب زبان شما باشد.

برخی از مشکلات سلامتی ، مانند خشکی دهان ، عفونت ها ، ریفلاکس اسید و دیابت نیز ممکن است باعث آن شود.

برای برخی از افراد ، غذاهای اسیدی مانند آناناس و همچنین خمیر دندان ، دهان شویه ، آب نبات یا آدامس نیز دهانشان را می سوزاند.

زبان صاف

یک زبان بدون هیچ گونه برجستگی کوچکی روی آن ممکن است قرمز براق به نظر برسد. اگر به مقدار کافی از مواد مغذی مانند آهن ، اسید فولیک یا ویتامین های گروه B استفاده نکنید ، ممکن است به آن مبتلا شوید.

عفونت ها ، بیماری سلیاک یا برخی داروها نیز می توانند باعث بروز آن شوند.

اگر در نواحی ناهموار تکه هایی از مناطق صاف دارید ، می تواند زبان جغرافیایی باشد. این لکه ها می توانند بیایند و بروند ، و گاهی اوقات صدمه می بینند یا می سوزند. این بی ضرر است ، اما می تواند به پسوریازیس یا لیکن پلان مرتبط باشد که خطرناک است.

برجستگی زیر زبان

زیر زبان یک نقطه شایع برای زخم های شانکر است. برجستگی های کوچک ، دردناک و مایل به قرمز که خود به خود می آیند و می روند.

یک برجستگی دردناک در نوک زبان می تواند پاپیلیت لینگوال گذرا ، “برجستگی های کاذب” باشد که در صورت تحریک زبان شما می تواند ظاهر شود.

ویروس همچنین می تواند در نوک و پهلوها کمی برجستگی ایجاد کند. اگر یک توده روی یا زیر زبان خود دارید که درد می کند و از بین نمی رود ، به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید. آنها شما را از نظر سرطان دهان بررسی خواهند کرد.

برجستگی روی زبان

زخم زبان

زبان شما پایانه های عصبی زیادی دارد ، بنابراین در صورت گاز گرفتن یا آسیب رساندن به آن واقعا درد می کند. زخم های پوستی ، لیکن پلان ، برفک دهان و زبان جغرافیایی می توانند باعث درد شوند. برخی از داروها و عفونت ها می توانند زبان شما را زخم کنند. گاهی اوقات درد در زبان می تواند نشانه ای از سرطان باشد ، به خصوص اگر شما یک توده یا لکه های قرمز یا سفید نیز بر روی زبان داشته باشید. این مشکلات را با پزشک یا دندانپزشک خود مطرح کنید.

پچ سفید روی زبان

زبان بزرگ

این حالت زمانی است که زبان شما نسبت به بقیه دهان شما خیلی بزرگ است. زبان در این حالت می تواند فضای زیادی را اشغال کند تا جایی که پزشک ممکن است در کناره زبانتان نقش های برجسته ای از دندان هایتان پیدا کند. پزشک شما سعی خواهد کرد که بیماری زمینه ای را که باعث این شرایط شده و می تواند کم کاری تیروئید ، عفونت یا آلرژی باشد ، کشف و درمان کند.

زبان بزرگ

زبان شیار دار

با افزایش سن شیارهای عمیقی روی زبان شما ایجاد می شود. این شیارها همچنین با سندرم داون ، پسوریازیس و سندرم شوگرن در ارتباط هستند. آنها بی ضرر هستند ، اما شما باید زبان خود را به آرامی مسواک بزنید تا مواد غذایی و باکتری ها پاک شود. در صورت وجود شیارها ممکن است شیارها به مرور بهتر شود. زبان شیاردار

سرطان دهان

بسیاری از لکه ها ، برجستگی ها و رنگ های زبان شما بی ضرر است. اما دانستن علائمی که ممکن است به سرطان اشاره داشته باشند خوب است: زخم هایی که بهبود نمی یابند ، توده ها ، درد زبان و مشکل در جویدن یا بلعیدن. اگر این علائم بیش از 2 هفته طول کشید ، به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کنید. (برای آشنایی بیشتر با سرطان دهان به مقاله سرطان سلول سنگفرشی دهان مراجعه کنید.)

سرطان

www.webmd.com

health.clevelandclinic.org

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *