اگر شما یک زن مبتلا به مشکلات ناباروری هستید ، پزشک ممکن است دارویی را برای کمک به شما برای باردار شدن تجویز کند. این داروها ، که داروهای باروری نامیده می شوند ، با ترشح هورمون هایی که باعث تحریک یا تنظیم تخمک گذاری می شوند ، یعنی خروج تخمک از تخمدان ، عمل می کنند.حتی اگر از روش دیگری برای افزایش شانس بارداری خود استفاده می کنید ، مانند لقاح آزمایشگاهی ، داروهای باروری هنوز بخش مهمی از درمان هستند.تعداد زیادی از این داروها وجود دارد ، اما در اینجا اصول اولیه داروهایی که بیشتر تجویز می شوند آورده شده است.

کلومید یا سروفن


کلومیفن سیترات (Clomid) بیش از 40 سال است که مورد استفاده قرار می گیرد. اگر تخمک گذاری طبیعی ندارید ، پزشک ممکن است آن را تجویز کند.

کلومید و سروفن ، نام های تجاری کلومیفن ، به عنوان داروهای مسدود کننده استروژن شناخته می شوند. آنها باعث می شوند که هیپوتالاموس و غده هیپوفیز ، واقع در مغز شما ، هورمون هایی به نام GnRH (هورمون آزاد کننده گنادوتروپین) ، FSH (هورمون تحریک کننده فولیکول) و LH (هورمون لوتئینیزه) ترشح کنند. این هورمون ها تخمدان ها را برای تولید تخمک تحریک می کنند.این داروها اغلب همراه با سایر روش های باروری مانند تکنیک های کمک باروری یا تلقیح مصنوعی استفاده می شوند.

نحوه استفاده: مقدار معمول شروع کلومیفن 50 میلی گرم در روز به مدت 5 روز است. شما معمولاً اولین قرص را در روز سوم ، چهارم یا پنجم پس از شروع قاعدگی مصرف می کنید.

انتظار می رود حدود 7 روز پس از مصرف آخرین دوز ، شروع به تخمک گذاری کنید. اگر بلافاصله این اتفاق نیفتد ، ممکن است پزشک از شما بخواهد که دوز خود را روزانه 50 میلی گرم در روز ، تا 150 میلی گرم افزایش دهید.بعد از شروع تخمک گذاری ، اکثر پزشکان پیشنهاد می کنند کلومیفن را بیش از 6 ماه مصرف نکنید. اگر بعد از نیم سال باردار نشده اید ، احتمالاً پزشک داروی متفاوتی را تجویز می کند یا پیشنهاد می کند که به متخصص ناباروری مراجعه کنید.

چقدر خوب کار می کند: حدود 60 تا 80 درصد از زنانی که کلومیفن مصرف می کنند تخمک گذاری خواهند داشت و حدود نیمی از آنها قادر به باردار شدن خواهند بود. بیشتر حاملگی ها در سه چرخه اتفاق می افتد.

عوارض جانبی: به طور کلی خفیف هستند. آنها شامل گرگرفتگی ، تاری دید ، تهوع ، نفخ و سردرد می شوند.

کلومید همچنین می تواند تغییراتی در مخاط دهانه رحم ایجاد کند ، که ممکن است تشخیص زمان باروری را دشوار کند و مانع از ورود اسپرم به رحم شود.مانند بسیاری از داروهای باروری ، Clomid می تواند شانس چند قلویی شما را افزایش دهد.

داروهای باروری برای زنان - مجله اینترنتی فرزند پاک

هورمون های تزریق شده

اگر Clomid به خودی خود کار نکند ، ممکن است پزشک هورمون هایی را برای تحریک تخمک گذاری توصیه کند. برخی از انواع آن عبارتند از:

  • گنادوتروپین کوریونی انسانی (hCG) ، مانند نووارل ، اویدرل ، پرگنیل و پروفاسی. این دارو معمولاً همراه با سایر داروهای باروری برای تحریک تخمدان ها برای تخمک گذاری استفاده می شود.
  • هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) ، مانند Bravelle ، Fertinex ، Follistim و Gonal-F. این داروها باعث رشد تخمک در تخمدان شما می شوند.
  • گنادوتروپین یائسگی انسانی (hMG) ، مانند Menopur ، Metrodin ، Pergonal و Repronex. این دارو ترکیبی از FSH و LH (هورمون لوتئینیزه کننده) است.
  • هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) ، مانند Factrel و Lutrepulse. این هورمون باعث ترشح FSH و LH از غده هیپوفیز شما می شود ، اما به ندرت در ایالات متحده تجویز می شود.
  • آگونیست هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (آگونیست GnRH) مانند لوپرون ، سینارل و زولادکس.
  • آنتاگونیست هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (آنتاگونیست GnRH) مانند آنتاگون و ستروتاید.

این داروها قرص هایی نیستند که می بلعید.برخی از آنها در زیر پوست تجویز می شوند ، در حالی که برخی دیگر به عضله تزریق می شوند. می توانید تزریق را روی شکم ، بالای بازو ، بالای ران یا باسن انجام دهید. معمولاً مصرف آنها را در طول چرخه خود ، روز دوم یا سوم پس از مشاهده خون قرمز روشن شروع می کنید و مصرف آنها را برای 7 تا 12 روز متوالی ادامه می دهید. گاهی اوقات ، ممکن است لازم باشد تزریق همراه با Clomid را که از طریق دهان انجام می دهید ، انجام دهید.

چقدر خوب کار می کند: مانند کلومیفن ، هورمون های تزریقی میزان موفقیت بالایی در کمک به تخمک گذاری شما دارند. در بین زنانی که شروع به تخمک گذاری می کنند ، حدود 50 درصد قادر به بارداری هستند.

عوارض جانبی: بیشتر خفیف هستند و شامل مشکلاتی مانند حساسیت ، عفونت و تاول خون ، تورم یا کبودی در محل تزریق می شوند. همچنین خطر بیماری به نام تحریک بیش از حد تخمدان وجود دارد که باعث رشد و حساس شدن تخمدان ها می شود. این داروها همچنین شانس تولد چند قلو را افزایش می دهند.

سایر داروهای باروری

آنتاگون (ganirelix acetate). این یک داروی تزریقی است که می تواند از تخمک گذاری زودرس در زنانی که تحت عمل باروری هستند جلوگیری کند. عوارض جانبی می تواند شامل درد معده ، سردرد و احتمالاً از دست دادن بارداری شما باشد.

دوستینکس (کابرگولین) و پارلودل (بروموکریپتین). اینها داروهایی هستند که برای کاهش سطح خاصی از هورمون ها و کاهش اندازه تومور هیپوفیز که ممکن است باعث مشکلات تخمک گذاری شما شود استفاده می شوند. شما معمولاً آنها را در دوزهای کوچک از طریق دهان مصرف می کنید ، اما در صورت توصیه پزشک می توانید مقدار آن را افزایش دهید. عوارض جانبی شامل سرگیجه و ناراحتی معده است.

www.webmd.com

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *