خون دماغ

چرا گاهی بینی من خونریزی دارد؟

چندین چیز می تواند باعث خونریزی بینی شود. شایعترین علت آن خشکی هوا است ، یا از گرم شدن هوا در زمستان یا قرار گرفتن در آب و هوای گرم و کم رطوبت. دلایل دیگر خون دماغ عبارتند از:

آسیب های ناشی از زمین خوردن یا ضربه خوردن در بینی شما

عوارض جانبی دارو مانند رقیق کننده های خون

آلرژی

ارتفاعات ، جایی که فشار هوا کم است

 دلایل معمول خون دماغ شدن شامل آب و هوای خشک ، گرم شدن هوای داخلی در ماه های زمستان ، اسپری های استروئیدی بینی یا آسیب مستقیم به بینی است.

خونریزی بینی
خونریزی بینی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

چگونه خون دماغ خود را متوقف کنم؟

خونریزی بینی معمولاً جدی نیست. با انجام موارد زیر می توانید در بیشتر موارد خودتان در خانه خونریزی را متوقف کنید:

1.آرام باشید.

اگر شروع به عصبی شدن می تواند سبب افزایش خونریزی شود.

2.بنشینید.

به هیچ وجه دراز نکشید. سر خود را بالاتر از قلب خود نگه دارید.

3.کمی به جلو خم شوید.

این کار باعث می شود خون از پشت گلو تخلیه نشود.

4.سوراخ های بینی خود را ببندید.

وقتی از دهان نفس می کشید ، از انگشت شست و انگشت اشاره خود برای بسته نگه داشتن سوراخ بینی خود به مدت 5 تا 10 دقیقه استفاده کنید. این به قسمتی از بینی شما که خونریزی می کند فشار می آورد و می تواند جریان خون را متوقف کند.

5.هنگامی که خونریزی بینی متوقف شد ، بینی خود را لمس نکنید.

این ممکن است دوباره خونریزی آن را شروع کند. همچنین می توانید در هر دو سوراخ بینی یک ضد احتقان مانند اکسی متازولین (Afrin ، Mucinex یا Vicks Sinex) را اسپری کنید. سپس سوراخ های بینی خود را بسته و به مدت 5 تا 10 دقیقه از طریق دهان نفس بکشید.

6.قائم بمانید سر خود را به عقب خم نکنید و صاف دراز نکشید.

این ممکن است باعث خفگی در خون شود. خون در معده می تواند شما را از معده بیمار کند و باعث استفراغ شود.

7.از اشیا خارجی استفاده نکنید.

بینی را با دستمال یا سایر وسایل خانه مانند تامپون بسته نکنید. این می تواند خونریزی را بدتر کند.

8.قسمت نرم بینی خود را به مدت 10 دقیقه ببندید.

برای پیگیری زمان از ساعت استفاده کنید. پس از چند دقیقه در برابر هوس زیرچشمی نگاه داشتن مقاومت کنید تا ببینید خونریزی بینی شما متوقف شده است یا خیر.

10.واکنش نشان دهید. بعد از 10 دقیقه ، بینی خود را رها کنید. اگر هنوز خونریزی دارد ، یک پنبه را با اسپری بینی خیس کنید.

پنبه را داخل سوراخ بینی که خونریزی می کند قرار دهید و به مدت 10 دقیقه نیشگون بگیرید. باز هم ، برای تنظیم زمان از ساعت استفاده کنید.

فشار خون خود را بررسی کنید. فشار خون بالا می تواند باعث خون دماغ شدن شود.

11.از انجام کار اجتناب کنید.

بعد از خون دماغ شدن ممکن است چند روزی طول بکشد. هیچ چیز سنگینی را بلند نکنید یا کارهای بدنی یا کارهای خانه انجام ندهید. کودکان و نوزادان را تحویل نگیرید.

در صورت داشتن موارد زیر ، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید.

خونریزی که در مدت 30 دقیقه متوقف نمی شود، خونریزی بسیار سنگین ، پشت حلق و ریختن جلوی بینی است.خونریزی همراه با علائم دیگری مانند فشار خون بسیار بالا ، سبکی سر ، درد قفسه سینه و یا ضربان قلب سریع همراه است می تواند خطرناک باشد. خونریزی که سه تا چهار بار در هفته یا بیشتر از شش بار در ماه اتفاق می افتد نیز از مواردی است که حتما باید به دکتر مراجعه شود.

اگر خونریزی بینی در اثر افتادن یا خوردن به چیزی باشد، چگونه آن را متوقف کنیم؟

خونریزی بینی معمولاً جدی نیست. با انجام ذکر شده در قبل می توانید خودتان در خانه آنرا درمان کنید.

اگر بعد از 20 دقیقه خونریزی بینی متوقف نشد، چه باید کرد؟

سوزاندن:

در این روش رگ خونی بسته شده را می سوزانند. بعد از اینکه دکتر بینی شما را بی حس کرد ، آنها از دستگاه الکترونیکی گرم شده (الکتروکوتر) یا ماده شیمیایی به نام نیترات نقره برای بستن رگ خونی نشتی استفاده می کنند.

بسته بندی:

پزشک شما یک بالون یا گاز لاتکس در سوراخ بینی شما قرار می دهد. این باعث می شود تا رگ خونی بسته شود.

چگونه از خون دماغ جلوگیری کنیم؟

شما همیشه نمی توانید از بروز خون دماغ جلوگیری کنید. اما کارهای خاصی وجود دارد که می توانید برای کاهش احتمال ابتلا به این مشکلات انجام دهید:

داخل بینی خود را مرطوب نگه دارید. خشکی می تواند باعث خون دماغ شود. با استفاده از پنبه ی رولی سه بار در روز ، از جمله قبل از خواب به آرامی یک لایه ژله ای نفتی را در سوراخ های بینی خود آغشته کنید. همچنین می توانید از یک پماد آنتی بیوتیکی مانند باسیتراسین یا پلی اسپورین استفاده کنید.

از یک محصول نمکی استفاده کنید. پاشیدن آن در سوراخ های بینی به مرطوب نگه داشتن قسمت داخلی بینی کمک می کند.

از مرطوب کننده استفاده کنید. ممکن است سوراخ های بینی شما خشک باشد زیرا هوای خانه شما خشک است.

سیگار نکشید. سیگار کشیدن می تواند قسمت داخلی بینی شما را تحریک کرده و خشک کند.

بینی خود را انتخاب نکنید. همچنین ، آن را خیلی محکم یا باد نکنید. اگر کودک شما دچار خون دماغ شده است ، ناخن های او را کوتاه نگه دارید و او را از برداشتن بینی خود منصرف کنید.

از داروهای سرماخوردگی و آلرژی زیاد استفاده نکنید. اینها می توانند بینی شما را خشک کنند. در برخی موارد ، برخی از داروها می توانند باعث خونریزی بینی شوند یا آنها را بدتر کنند. شاید لازم باشد داروهای خود را با پزشک در میان بگذارید. اما مصرف آنها را ادامه دهید ، مگر اینکه پزشک به شما بگوید که قطع کنید. برای آشنا شدن کامل با بیماری سرماخوردگی این مقاله را بخوانید.

خون دماغ

خونریزی بینی چگونه رخ می دهد؟ 

خون دماغ؛ خونریزی از سوراخ بینی ، حفره بینی (داخل بینی) یا حلق بینی (بخشی از اتصال بینی و گلو) است. خون دماغ اغلب بدون علت مشخصی اتفاق می افتد و بیشتر در کودکان و افراد مسن اتفاق می افتد. از هر چهار کودک سه نفر حداقل یک بار خون دماغ می شود. مطالعه اخیر مبتنی بر داده های نمونه بخش اورژانس سراسری از سال 2009 تا 2011 ، 1.2 میلیون مورد برخورد بخش اورژانس با خون دماغ را شناسایی کرده است.

مطالعه نشان می دهد که یک محلول نمکی ساده می تواند به کاهش خونریزی مزمن بینی کمک کند.مصرف یک محلول نمکی ساده در بینی دو بار در روز می تواند خونریزی مزمن بینی را به همان اندازه که با هر یک از سه داروی مختلف سم پاشی می کنید ، کاهش دهد. گزارش تحقیقی در 6 سپتامبر در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شد.

محلول آب نمک برای متوقف کردن خون دماغ مفید است
محلول آب نمک برای کاهش خونریزی بینی توصیه می شود.

نویسنده متناظر کوین وایتهد دانشیار طب داخلی دانشکده پزشکی دانشگاه یوتا و مدیر مرکز کلینیک یوتا می گوید: “این تحقیق نشان می دهد که حتی در ساده ترین مداخلات نیز می تواند فوایدی داشته باشد.هیچ دارویی بهتر از دارونما نمکی نبوده است . اما اکثر بیماران در طول دوره درمان بهبود یافته اند – حتی کسانی که از سرم نمکی استفاده می کنند.

حرف آخر/:

خونریزی بینی که غالبا ترسناک به نظر می رسد، در اکثر شرایط ترسناک نیست. در ادامه برخی راهکار های دیگر برای جلوگیری از خونریزی بینی بیان می شود:

خون دماغ می تواند در هر زمانی اتفاق بیفتد ولی  شیوع آن در ما های سرد و خشک زمستان چندان خطر ساز نیست.اما این را بدانید: خون دماغ شایع است. خبر خوب این است که خونریزی بینی برای اکثر افراد بی ضرر است – و ابزارهایی که برای کنترل آنها نیاز دارید احتمالاً در خانه شماست.

نسخه گیاهی برای بند آمدن خون دماغ

برای بند آمدن خونریزی بینی، چند قطره از مخلوط آب تره با سرکه را در بینی بچکانید. اگر چند قطره از آبغوره را هنگام خونریزی در بینی بچکانید، خونریزی بند می آید. همچنین باید دقت کنید که از خوردن ادویه،چای داغ،سیگار و دارچین جدا خودداری کنید.

https://www.webmd.com/first-aid

https://www.news-medical.net/

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *