بارداری و واکسیناسیون

برخی از واکسیناسیون ها به زنانی که قصد بارداری دارند و کسانی که باردار هستند توصیه می شود. آنتی بادی های وارد شده به سیستم ایمنی بدن مادر از طریق این واکسن ها می توانند از جفت عبور کرده و همچنین به نوزادان خود در برابر بیماری های جدی مصونیت بدهند. در حالی که برخی از واکسیناسیون ها برای خانم های باردار مفید و توصیه می شود ، سایر موارد مناسب نیستند و به عنوان یک احتیاط توصیه می شوند.

در اینجا بحث می کنیم که کدام واکسیناسیون برای خانم های باردار توصیه می شود و از کدام یک باید جلوگیری شود. علاوه بر این ، ما در مورد ایمنی انجام واکسن COVID-19 در دوران بارداری بحث می کنیم.

کدام واکسن ها برای زنان باردار توصیه می شود؟

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کنند زنانی که در فصل آنفولانزا باردار هستند باید واکسن آنفلوانزا بزنند. دریافت واکسن در ابتدای فصل آنفولانزا برای خانم ها بسیار مفید است.مدارک علمی گسترده ای برای اثبات بی خطر بودن واکسیناسیون آنفلوانزا برای زنان باردار وجود دارد. بعلاوه ، زنان واکسینه شده در دوران بارداری ممکن است ایمنی را به کودک خود منتقل کنند و پس از مدت کوتاهی از تولد ، آنها را از عوارض مربوط به آنفولانزا محافظت کند.

CDC همچنین توصیه می کند که زنان باردار در هر مرحله از بارداری واکسن Tdap (برای محافظت در برابر سرفه سیاه ) دریافت کنند ،تحقیقات نشان می دهد که واکسن Tdap بین هفته های 27 و 36 بارداری بسیار مفید است.

زنانی که واکسن Tdap می خورند می توانند هم از خود و هم از کودک خود در برابر سرفه سیاه محافظت کنند که ممکن است کشنده باشد. CDC توصیه می کند حتی اگر زنان قبلاً واکسن سیاه سرفه دریافت کرده اند ، باید این موارد را دوباره در دوران بارداری انجام دهند.

زنان باردار از کدام واکسن ها نباید استفاده کنند؟

چندین واکسن در دوران بارداری توصیه نمی شود ، به این دلیل که واکسن های ضعیف شده زنده هستند و خطر عوارض جانبی بیشتری دارند. واکسن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، اوریون سرخک و سرخچه (MMR) ، واکسن واریسلا ( آبله مرغان ) توصیه نمی شود.

واکسن های MMR واکسن های ضعیف شده زنده هستند و به عنوان یک اقدام پیشگیرانه توصیه نمی شود ، اگرچه هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد واکسن MMR می تواند به جنین آسیب برساند. این نگرانی وجود دارد که واکسن HPV می تواند به جنین آسیب برساند ، زیرا گفته می شود که ممکن است خطر سقط خود به خودی را افزایش دهد. با این حال ، تحقیقات اخیر شواهدی برای حمایت از این پیوند پیدا نکرده است. بنابر احتیاط ، ویروس HPV برای زنان باردار توصیه نمی شود.

آیا واکسینه شدن زنان باردار در برابر COVID-19 بی خطر است؟

سوالات زیادی پیرامون ایمنی واکسیناسیون COVID-19 ، به ویژه برای زنان باردار است. داده ها نشان داده است که زنان باردار در مقایسه با کسانی که باردار نیستند ، در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید از COVID-19 قرار دارند. داده ها حاکی از آن است که زنان باردار بیشتر از جمعیت عمومی در معرض خطر بستری شدن در مراقبت های ویژه ، از COVID-19 هستند. عفونت COVID-19 همچنین با پیامدهای نامطلوب بارداری ، مانند زایمان زودرس ارتباط دارد.

با توجه به افزایش خطر برای مادر و نوزاد که COVID-19 ایجاد می کند ، واکسیناسیون برای اطمینان از سلامتی و بقای والدین و کودک مهم است. بنابراین ، واکسیناسیون باید برای زنان باردار مناسب باشد. در حال حاضر ،تحقیقات ادعا می کنند واکسیناسیون COVID-19 را میتوان در زنان باردار و شیرده تجویز کرد.

با این حال ، جمع آوری داده های کارآزمایی بالینی حیاتی برای اثبات ایمنی واکسن در جمعیت های خاص ، به خصوص از نظر ارزیابی اثرات احتمالی بلند مدت ، به زمان نیاز دارد. در حالی که کارشناسان بر این باورند که عوارض جانبی شدید برای مادر یا نوزاد بعید به نظر می رسد.

در حال حاضر آزمایشات بالینی زیادی برای بررسی نحوه عملکرد واکسن COVID-19 در زنان باردار در حال انجام است. امیدواریم که نتایج این آزمایشات اطمینان بیشتری در مورد ایمنی واکسن در این جمعیت داشته باشد. همچنین ، تولیدکنندگان واکسن در حال جمع آوری اطلاعات از آزمایشات بالینی مربوط به کسانی که واکسن را دریافت کرده و بعد از آن باردار شده اند ، هستند.

با توجه به افزایش خطراتی که COVID-19 برای زنان باردار ایجاد می کند ، می توان ادعا کرد که با توجه به اینکه داده های فعلی در مورد ایمنی واکسن در زنان باردار امیدوار کننده است ، مزایای دریافت واکسن بیشتر از عوارض جانبی است. با این حال ، تزریق واکسن همیشه یک انتخاب فردی است.

منبع:

news-medical

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *